Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci pomogli starszej kobiecie

64-latka szła pieszo z Sieradza do Łasku. Nie miała pieniędzy, ani dokumentów. Kobietą zainteresowała się mieszkanka Zduńskiej Woli, która o zaistniałej sytuacji powiadomiła policję. Dzięki temu 64-latka bezpiecznie dotarła do domu.

Późnym wieczorem 9 maja 2022 roku zduńskowolscy policjanci zostali poinformowani przez mieszkankę miasta, że spotkała kobietę, która wyglądała na zagubioną. Kobieta idąca drogą ubrana była w dres i klapki. Policjanci zauważyli opisaną kobietę w pobliżu drogi wojewódzkiej prowadzącej do Łasku. Funkcjonariusze ustalili, że 64-latka mieszka na terenie powiatu łaskiego. 64-latka oświadczyła, że wracała ze szpitala w Sieradzu do domu. Szła piechotą, gdyż nie miała pieniędzy na transport. Policjanci poinformowali o sytuacji dyżurnego zduńskowolskiej komendy. Ten skontaktował się z komendą w Łasku. Policjanci ze Zduńskiej Woli pomogli kobiecie dostać się do granic powiatu, gdzie czekali już na nią funkcjonariusze z Łasku. Dzięki empatii i reakcji mieszkanki Zduńskiej Woli, 64-latka trafiła bezpiecznie do domu.

Zduńskowolscy policjanci często przyjmują zawiadomienia w sprawie zaginięć osób, przy czym wiele z nich prowadzonych jest pod presją czasu ze względu na realne zagrożenie życia lub zdrowia osoby zaginionej. Jak wskazuje doświadczenie ostatnich lat, wiele z tych osób to osoby starsze, dotknięte chorobami charakterystycznymi dla podeszłego wieku, jak demencja, choroba Alzheimera czy zaburzenia pamięci. Analiza postępowań dotyczących zaginięć wskazuje, że części z nich można byłoby uniknąć, w przypadku zwiększonej czujności członków rodziny bądź mieszkańców powiatu. Opisane wyżej zdarzenie dowodzi, że nie tylko najbliżsi, lecz także osoby obce i przypadkowe mogą mieć wpływ na los osób znajdujących się w trudnej sytuacji i ich szeroko rozumiane bezpieczeństwo. W takich sytuacjach bardzo ważna jest nasza czujność i empatia w kontaktach z innymi ludźmi. Widząc kogoś, kto zachowuje się w naszym odczuciu niepokojąco, wygląda na zagubionego lub prosi o wskazanie np. drogi na dworzec, bądźmy gotowi dopytać lub nawet zweryfikować plany tej osoby.

st. sierż. Katarzyna Biniaszczyk

Powrót na górę strony