Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pijany pomagał pijanemu

Nawet 2 lata pozbawienia wolności grożą dwóm braciom w wieku 30 i 36 lat, którzy kierowali ciągnikami rolniczymi w stanie nietrzeźwości. Jeden z nich wjechał pojazdem do rowu. Apelujemy o rozsądek i trzeźwość na drodze. Przypominamy, kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem.

 

Opoczyńscy policjanci, 14 maja 2022 roku, o godzinie 16.00 zostali powiadomieni o uszkodzeniu drogi oraz pobocza w miejscowości Kuraszków. Funkcjonariusze na miejscu zastali porzucony ciągnik marki Zetor. Po chwili na miejscu zdarzenia pojawił się kolejny pojazd rolniczy. Ciągnikiem marki Ursus, przyjechało dwóch mężczyzn. Kierowcą był 36-letni mieszkaniec gminy Białaczów. Mężczyźnie towarzyszył członek dalszej rodziny. Jak sami przyznali, chcieli zabezpieczyć pozostawiony w rowie pojazd, który należy do brata kierowcy ursusa.

Policjanci już podczas rozmowy z 36-latkiem wyczuli od niego woń alkoholu. Dlatego zbadali jego trzeźwość. Mężczyzna miał ponad 1.8 promila alkoholu w organizmie.

W trakcie interwencji, policjanci ustalili dane sprawcy kolizji drogowej. Na miejsce został skierowany kolejny patrol policjantów. Kierującym ciągnikiem zetor, który wjechał do rowu i zniszczył nawierzchnię drogi oraz pobocza, okazał się 30-letni mieszkaniec gminy Białaczów. Mężczyzna także był nietrzeźwy. Badanie  wykazało, że miał on w organizmie prawie 2,5 promila alkoholu.

Obaj bracia stracili prawa jazdy. Mężczyźni odpowiedzą za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Dodatkowo sprawca kolizji, 30-letni mieszkaniec gminy Białaczów, za spowodowanie zdarzenia drogowego został ukarany mandatem karnym. Starszy z braci, 36-letni mężczyzna został zatrzymany do wyjaśnienia. Policjanci na miejscu  zabezpieczyli szereg dowodów, ustalili świadków. Prowadzone postępowanie ma na celu ustalenie wszystkich okoliczności tego zdarzenia.

Pamiętajmy, że kierowanie w stanie nietrzeźwości jest skrajnie nieodpowiedzialne i może doprowadzić do nieodwracalnych w skutkach zdarzeń.

Przypominamy, że kierującemu, który popełnia przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości w myśl obowiązujących przepisów grozi:

      • 10 punktów karnych,

      • grzywna,

      • pozbawienie wolności do lat 2 oraz co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów,

      • za ponowne prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi kara do 5 lat więzienia oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych

      • sankcja na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej (co najmniej 5000 zł).

asp.szt. Barbara Stępień

 


 

Powrót na górę strony