Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jak dobrze mieć sąsiada...

Do policji zadzwonił mieszkaniec gminy Zapolice, którego zaniepokoił obcy mężczyzna kręcący się po posesji sąsiada. Na miejscu funkcjonariusze ustalili, że intruz od pół roku, jest poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. Być może dzięki sąsiedzkiej czujności nie doszło do kolejnego przestępstwa.

Mieszkaniec gminy Zapolice, 17 maja 2022 roku, zauważył, że na terenie należącym do sąsiada, kręci się nieznany mu mężczyzna. Podszedł do niego i zaczął dopytywać co tutaj robi. Mężczyzna odpowiadał na zadawane pytania nielogicznie, czym wzbudził wątpliwości. Czujny sąsiad poinformował policję. Na miejscu zduńskowolscy funkcjonariusze ustalili, że 41-latek jest poszukiwany do odbycia kary 3 miesięcy pozbawienia wolności.

Okazuje się, że nie ma lepszego zabezpieczenia naszych domów, mieszkań i całego dobytku, niż czujne oko sąsiada. Taka osoba jest lepsza niż najlepszy alarm. Pamiętajmy, że ważne jest poznanie swojego sąsiada i utrzymywanie z nim dobrych kontaktów. Zawsze możemy poprosić go o zwrócenie uwagi na nasz dom podczas wyjazdu. Także my sami, podczas nieobecności sąsiada, zwracajmy uwagę na osoby obce przebywające na klatce schodowej lub posesji. Nie bądźmy obojętni na wynoszenie mebli czy sprzętów elektronicznych. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie zapobiec nie tylko włamaniom i kradzieżom, ale i wybrykom chuligańskim. Rozmawiajmy z sąsiadem o bezpieczeństwie w naszym miejscu zamieszkania, ustalmy jak zachować sąsiedzką czujność. Dzwonimy na policję zawsze gdy:

- usłyszymy hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiemy, że mieszkańcy wyjechali,

- jeżeli zobaczymy nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiemy, że nie ma go w domu,

- jeżeli zauważymy podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, posesji sąsiada lub na parkingu.

Nie zapominajmy o natychmiastowym poinformowaniu policji o swoich podejrzeniach lub zaobserwowanej sytuacji zagrożenia. Im szybciej funkcjonariusze przyjmą zgłoszenie i pojadą na miejsce, tym szybciej będą mogli podjąć skuteczne działania zmierzające do eliminowania zagrożeń lub zatrzymania sprawców przestępstw.

 

st. sierż. Katarzyna Biniaszczyk

Powrót na górę strony