Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Alkohol nie dla nieletnich

Opoczyńscy policjanci interweniowali wobec trojga nastolatków pijących alkohol. Warto pamiętać, że młoda osoba, pod wpływem alkoholu, często podejmuje decyzje, które mogą nieść za sobą długofalowe prawne konsekwencje, o one z kolei mogą mieć wpływ na ich przyszłe dorosłe życie.

 

Niestety kolejny raz opoczyńscy policjanci interweniowali wobec trojga nastolatków pijących alkohol. Warto pamiętać, że młoda osoba, pod wpływem alkoholu, często podejmuje decyzje, które mogą nieść za sobą długofalowe prawne konsekwencje, o one z kolei mogą mieć wpływ na ich przyszłe dorosłe życie.

3 czerwca 2022 roku o godzinie 18:45, policjanci otrzymali zgłoszenie, że na ulicy Wałowej w Opocznie troje nastolatków pije alkohol. Podjęta interwencja potwierdziła zgłoszenie. Okazało się, że dwie dziewczynki i chłopiec w wieku 16-lat spożywali alkohol. Jak zawsze w takich sytuacjach nieletni zostali przekazani pod opiekę dorosłym członkom rodzin, a sprawa zostanie skierowana pod ocenę Sądu Rodzinnego i Nieletnich w Opocznie.

Dodatkowo policjanci będą ustalać w jakich okolicznościach dzieci weszły w posiadanie alkoholu.

Przypominamy!

Polskie prawo zabrania sprzedaży alkoholu osobom nieletnim, jak również osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości. W przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy, sprzedający lub podający alkohol uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek.

Sprzedawca, który wyda nieletniemu alkohol może ponieść odpowiedzialność karną. Zgodnie z artykułem 208 kodeksu karnego, „kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

O odpowiedzialności za rozpijanie małoletnich mówi też ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W artykule 43 ustawy czytamy, że sprzedawca wydający alkohol bez zezwolenia, lub gdy jest to zabronione, czyli między innymi w przypadku małoletnich, podlega karze grzywny.

Tej samej karze podlega kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia w tym zakładzie przestępstwa.

Policjanci z opoczyńskiej komendy nie ustają w rozmowach z nastolatkami, podczas których tłumaczą dzieciom jak poważne konsekwencje może nieść za sobą nieodpowiedzialne zachowanie. Prosimy także, w tym zakresie, o pomoc rodziców/opiekunów prawnych małoletnich oraz nieletnich. Dzięki szybkiej i właściwej reakcji na niepokojące sygnały dotyczące zachowań dzieci i młodzieży można uniknąć sytuacji, w których młody człowiek popełni czyn karalny, a jego sprawę będzie rozstrzygał sąd rodzinny.

Pamiętajmy! Wiele spraw, które z pozoru - zwłaszcza dla młodego człowieka - wydają się błahe, jak te dotyczące przejawów demoralizacji, trafiają na drogę sądową.

Nastolatku pamiętaj!

  Sąd Rodzinny i Nieletnich może podjąć decyzję o zastosowaniu wobec ciebie środków  wychowawczych lub poprawczych. Będzie to zależało od rodzaju popełnionych czynów karalnych  lub przejawów  demoralizacji.

 Za Twoje postępowanie odpowiadają również Twoi rodzice!

Środki wychowawcze i poprawcze jakie może zastosować sąd w stosunku do Ciebie:

  • upomnienie,

  • zobowiązanie do przeproszenia pokrzywdzonego,

  • zobowiązanie do naprawy szkody,

  • odpowiedzialny nadzór rodziców,

  • odpowiedzialny nadzór organizacji młodzieżowej  lub osoby godnej zaufania,

  • nadzór kuratora,

  • zakaz prowadzenia pojazdów,\

  • skierowanie do ośrodka kuratorskiego,

  • umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym,

  • umieszczenie w młodzieżowym ośrodku socjoterapii,

  • umieszczenie w placówce leczniczej,

  • umieszczenie w zakładzie poprawczym.

W trudnych sytuacjach zwróć się po pomoc do osób dorosłych którym ufasz – rodziców, wychowawców, psychologa, pedagoga szkolnego.

Dbaj o swoje bezpieczeństwo.

 

asp.szt. Barbara Stępień

Powrót na górę strony