Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dziewczynka wbiegła wprost pod samochód

W Opocznie na ulicy Wyszyńskiego 7-latka, wbiegła na jezdnię, wprost pod nadjeżdżającego opla. Dziewczynka została przetransportowana do jednego z łódzkich szpitali. Apelujemy do rodziców/ opiekunów. Rozmawiajmy z najmłodszymi o ich bezpieczeństwie!

 

 

O wypadku drogowym z udziałem dziecka, dyżurny opoczyńskiej policji został powiadomiony 03 czerwca 2022 roku, o godzinie 16:50. Na miejscu policjanci wstępnie ustalili, że 7-latka nagle wbiegła na jezdnię i uderzyła w bok opla, którym kierował 66-letni mężczyzna. Dziewczynka doznała urazu kończyn. Karetką pogotowia została przewieziona do szpitala w Opocznie. Ostatecznie decyzją lekarzy dziecko trafiło do jednego z łódzkich szpitali. Policjanci, którzy pracowali na miejsc,  ustalili świadków zdarzenia, zabezpieczyli ślady w tym nagranie kamerki samochodowej.

Kierowca opla był trzeźwy.

Czasami chwila nieuwagi, roztargnienie dziecka i często brak wyuczonych nawyków może doprowadzić do niebezpieczeństwa na drodze.

Warto zatem poważnie podejść do tematu bezpieczeństwa i sukcesywnie pokazywać dzieciom zasady bezpiecznego zachowania.

Przy każdej okazji wspólnych spacerów zakupów, przejazdu samochodem można pokazywać konkretne przykłady niebezpieczeństwa na drodze. Jak wiadomo dzieci szybciej zapamiętują konkretne sytuacje i na tym warto opierać edukację dla bezpieczeństwa. Można posiłkować się także bajkami czy grami edukacyjnymi.
Oczywiście policjanci przy każdej okazji spotkań z dziećmi przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Podczas rozmów z najmłodszymi okazuje się, że uczniowie, a nawet już przedszkolaki doskonale znają przepisy o ruchu drogowym- przynajmniej w teorii. Natomiast w sytuacjach codziennych ta wiedza niestety umyka.
Brakuje wypracowanych nawyków ostrożnego zachowania na drodze. Dlatego niezwykle ważnym elementem edukacji jest to, aby sami dorośli w obecności dzieci przestrzegali zasad. Pamiętajmy, że dzieci naśladują rodziców. Widząc mamę czy tatę, który np. przechodzi w miejscu niedozwolonym, prawdopodobnie uzna, że jest to dopuszczalne i samo zacznie tak się zachowywać.
Podobnie z przyzwoleniem na jazdę samochodem bez pasów bezpieczeństwa czy bez wymaganego fotelika samochodowego. Największym autorytetem dla dziecka jest jego rodzic i dlatego tylko wspólne działania rodziców- nauczycieli- policji dają szansę na wypracowanie u dzieci odpowiednich nawyków na drodze, tak aby maksymalnie zminimalizować zagrożenie. Jeśli te same informacje powtórzy na spotkaniu policjant czy nauczyciel w szkole istnieje duża szansa, ze młody człowiek je zapamięta i będzie się do nich stosował.
Dlatego apelujemy do rodziców- rozmawiajmy z dziećmi o bezpieczeństwie na drodze czy w kontakcie z obcymi osobami.

Oczywiście policjanci nadal będą odwiedzać uczniów w szkołach czy przedszkolach, by już od najmłodszych lat uczyć bezpieczeństwa na drodze. Jesteśmy przekonani,że wspólnie możemy więcej- stawką jest przecież bezpieczeństwo najmłodszych

 

Przy okazji przypominamy także,że zgodnie z obowiązującymi przepisami dziecko, które nie ukończyło 7 lat, nie może przebywać bez opieki na drodze publicznej. Nie jest istotne czy małoletni zachowuje się na drodze w sposób zagrażający bezpieczeństwu. Nie może się poruszać samodzielnie np. chodnikiem, bo jest to element drogi. Rodzic lub inna osoba zobowiązana do opieki na dzieckiem, którzy dopuścili do tego, że dziecko w wieku do 7 lat porusza się samodzielnie po drodze, popełniają wykroczenie, za które grozi mandat karny.

asp.szt. Barbara Stępień

Powrót na górę strony