Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczęśliwy finał poszukiwań 92-latki

Gdy zaginie bliska osoba, często dochodzi do paniki i bezsilności. Jest wtedy jedno słuszne działanie – złożenie zawiadomienia w najbliższej jednostce policji. Tak zrobiła mieszkanka powiatu zduńskowolskiego, której 92-letnia teściowa wyszła z domu i nie było wiadomo gdzie się znajduje. Policjanci ogłosili alarm.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli, 5 czerwca 2022 roku, tuż przed godziną 23:00, otrzymali zgłoszenie o zaginięciu 92-letniej kobiety. 50-letnia mieszkanka powiatu zduńskowolskiego zawiadomiła, że jej 92-letnia teściowa, około godziny 16:00, wyszła z domu w niewiadomym kierunku. Pomimo późnej godziny, nie wróciła do domu, nie skontaktowała się w żaden sposób z zatroskaną rodziną. 50-latka była zmartwiona szczególnie dlatego, że seniorka cierpi na zaniki pamięci i przyjmuje leki. Zduńskowolscy policjanci natychmiast rozpoczęli poszukiwania. Sprawdzano miejsca, w których zaginiona mogła przebywać, rozpytano osoby z otoczenia zaginionej, szukając wskazówek, co do miejsca jej pobytu. W nocy wszczęto alarm dla zduńskowolskich policjantów, by jak najwięcej osób brało udział w poszukiwaniach. Do działań włączyli się funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w Zduńskiej Woli, druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej z Janiszewic, Polkowa i Zapolic. O godzinie 4:11, seniorka wróciła do domu, dzięki rodzinie, która aktywnie uczestniczyła w poszukiwaniach. Odnaleziona czuła się dobrze, nie wymagała pomocy medycznej, ani hospitalizacji.

Otoczmy osoby starsze, które wymagają naszej kontroli, szczególną opieką. Pamiętajmy i pilnujmy sami, by starsza osoba miała naładowany telefon. Dobrze, by miała w ubraniach wszyte metki z danymi do kontaktu. Będzie to pomocne w przypadku odnalezienia zbłąkanej osoby, która w wyniku choroby zapomni gdzie jest i jak się nazywa.
Korzystajmy z nowinek technologicznych czyli zegarków lub opasek-bransoletek z wbudowanym GPS. Dzięki aplikacji na naszym telefonie, umożliwi nam to sprawdzenie, gdzie obecnie przebywa bliska nam osoba.

Jak zgłosić zaginięcie Policji?
Najlepiej osobiście w najbliższej jednostce Policji, bądź dzwoniąc na numer alarmowy 112. Zgłaszając zaginięcie powinniśmy mieć przy sobie aktualne zdjęcie osoby zaginionej. Opiszmy dokładnie ubiór i rzeczy podręczne, które taka osoba miała przy sobie. Znaki szczególne (blizny, tatuaże), choroby i leki, które zażywa. Policjantom należy także przekazać wszystkie informacje dotyczące osoby zaginionej. Nawet te, które wydają się mało istotne bądź wstydliwe, na przykład związane z trudną sytuacją w domu. Ma to duże znaczenie dla organizacji i skuteczności poszukiwań. Ważne jest też by skontaktować się z innymi członkami rodziny, sąsiadami i znajomymi. Prowadząc poszukiwania policjanci przeprowadzają szereg czynności, jak na przykład rozmowy z najbliższymi, czy sprawdzenie miejsca ostatniego pobytu zaginionego. Ma to na celu ustalenie miejsca, w którym może znajdować się osoba zaginiona. Każdy sygnał dotyczący miejsca przebywania zaginionej/ego jest poważnie traktowany i sprawdzany przez mundurowych. Dlatego tak ważne jest aby każda informacja na temat osoby zaginionej trafiała do policjantów.

 

st. sierż. Katarzyna Biniaszczyk


 

Powrót na górę strony