Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„OKO SPEEDA” – znów w akcji

Rozpoczęły się wakacje i aby były one bezpieczne każdy z uczestników ruchu drogowego powinien dołożyć wszelkich starań, by jego zachowanie na drodze nie spowodowało zagrożenia bezpieczeństwa. Czas wakacji, to również czas remontów lokalnych dróg ale też czas wytężonej pracy grupy SPEED.

24 czerwca 2022 roku policjanci z grupy SPEED wsłuchując się w głosy mieszkańców powiatu zgierskiego, przekazywane min. za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa przeprowadzili działania pod nazwą „OKO SPEED-a”.  Pod lupę mundurowych trafiła droga  wojewódzka  nr 702,  na której w okresie letnim prowadzone są roboty drogowe, a przepustowość sterowana jest za pomocą sygnalizacji świetlnej. Tylko kilku godzin pracy stróże prawa  potrzebowali by ujawnić 131 wykroczeń i 3 przestępstwa w ruchu drogowym. To nie pierwsza tego typu akcja z wykorzystaniem policyjnego drona.  Działania te skierowane były  przeciwko tym  kierującym, którzy rażąco naruszają przepisy ruchu drogowego, a tym samym stwarzają realne zagrożenie  bezpieczeństwa dla innych uczestników ruchu. W momencie, gdy operator zaobserwował wykroczenie, natychmiast przekazywał informację do patrolu, który  podejmował  interwencję wobec sprawcy wykroczenia. Czujne oko policjanta i obiektyw drona monitorowały sytuację związaną z niestosowaniem się kierujących do wyświetlanego czerwonego sygnału świetlnego. Niektórzy z kierowców  nawet omijali te auta które zatrzymały się w związku z wyświetlanym czerwonym sygnałem świetlnym dla ich kierunku ruchu. Po zatrzymaniu do kontroli, osoby te tłumacząc się mundurowym mówili, że powodem takiego ich zachowania był pośpiech. Każdego, kto popełnił wyżej opisywane wykroczenia, czekała kara. Kontrolowani kierowcy byli zaskoczeni całą sytuacją. Nie spodziewał się również kontroli 57-letni kierowca volvo. Okazało się, że mężczyzna ma cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami i posiada dwa aktywne zakazy kierowania wszelkimi pojazdami,  jeden na 5,a drugi na 6 lat. Oprócz 500 złotych mandatu karnego nałożonego na kierującego, mundurowi sporządzili dokumentację by wkrótce usłyszał on zarzuty związane z niestosowaniem się do zakazów sądowych,  za co grozi mu kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

W kamerze policyjnego znalazł się również 41-latek kierujący ciężarowym manem. Mężczyzna nie dość, że zignorował czerwone światło, to jak się okazało w trakcie kontroli, poruszał się pojazdem niedopuszczonym do ruchu. Dwa miesiące temu policjanci ruchu drogowego zatrzymali dowód rejestracyjny od jego pojazdu za stwierdzone usterki. Jak się okazało - nie dość, że usterki nie zostały usunięte, to jeszcze kierowca poruszał się nadal tym autem po drogach. Mężczyzna za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem karnym, natomiast jego auto z miejsca kontroli odjechało na lawecie.

Przypominamy! Żółte światło na sygnalizatorze oznacza zakaz wjazdu i  nakaz zatrzymania się.

Brak uwagi oraz pośpiech kierowców są przyczynami większości poważnych zdarzeń drogowych. Apelujemy do wszystkich osób poruszających się po drogach o rozwagę i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, nie tylko w miejscach monitorowanych przez patrole policji. Przypominamy również, że w wielu miejscach, szczególnie w dużych miastach, a także  na drogach lokalnych w okresie wakacyjnym przeprowadzane są lub będą remonty dróg. Zdarza się, że ruchem kierują osoby upoważnione do jego sterowania. Przypominamy, że do ich poleceń musimy się stosować. W innych przypadkach, ruchem steruje sygnalizacja świetlna. Za niezastosowanie się do sygnału świetlnego wyświetlanego dla danego kierunku ruchu grozi kara grzywny w wysokości do 500 złotych i 6 punktów karnych.

/asp. sztab. Marzanna Boratyńska WRD KWP w Łodzi/

Powrót na górę strony