Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"NOŚ ODBLASKI - bądź widoczny" - akcja policji w Ruścu

Akcję odblaskową "Wspólnie działamy o niechronionych uczestników ruchu dbamy" tym razem zorganizowano na terenie Ruśca. Wszystko w ramach ogólnopolskiej policyjnej akcji „Jednośladem bezpiecznie do celu”. W trosce o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów policjanci, na czele z Komendantem Powiatowym Policji w Bełchatowie insp. Grzegorzem Czubakowskim rozdawali kamizelki odblaskowe. Policjanci przypominają, że każdy pieszy, rowerzysta poruszający się po zmierzchu po drodze, poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych.

Celem każdej policyjnej akcji jest zwiększenie bezpieczeństwa. Tym razem działania mundurowych byly dedykowane pieszym, rowerzystom i kierowcom hulajnóg - grupie uczestników dróg, którzy szczególnie narażeni są na negatywne skutki wypadków drogowych. W zderzeniu z pojazdem znajdują się w trudniejszym położeniu, bardziej zagrażającym ich życiu i zdrowiu. Od rozwagi i ostrożności niechronionego użytkownika drogi, w wielu przypadkach, zależy jego życie, a także życie i zdrowie osób (dzieci) przebywających pod jego opieką.

Inicjatorem akcji, która miała miejsce 29 czerwca 2022roku w Ruścu był Komendant Powiatowy Policji w Bełchatowie insp. Grzegorz Czubakowski. Wszystko odbyło się we współpracy z Wójtem Gminy Rusiec Damianem Szczytowskim. Promując bezpieczeństwo na drodze, Komendant i Wójt rozdawali kamizelki odblaskowe. Otrzymali je piesi i rowerzyści, którzy tego dnia pojawili się na targowisku w Ruścu. Aby dotrzeć do jaknajwiększej liczby niechronionych uczestników ruchu drogowego, mieszkańców gminy Rusiec, działania specjalnie były zaplanowane na dzień targowy. Akcja bełchatowskich i rusieckich policjantów "Wspólnie działamy o niechronionych uczestników ruchu dbamy" wpisują się w ogólnopolską policyjną akcję „Jednośladem Bezpiecznie do Celu”. Komendant i wójt oraz rusieccy policjanci wręczając kamizelki odblaskowe przypominali, jak ważne jest być widocznym na drodze. Uświadamiali, że każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Zachęcali też do tego, aby dla własnego bezpieczeństwa w porze wieczorowo-nocnej nosić odblaski również na terenie zabudowanym. To niecodzienne spotkanie z niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego spotkalo się z ogromnym zainteresowaniem. Nie zabrakło również słów podziękowań ze strony mieszkańców.

Policjanci przypominają:

Pieszy na drodze nie ma takiej ochrony, jaką ma kierujący czy pasażer samochodu. Nie chronią go pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, czy karoseria. Dlatego tak ważna staje się jego widoczność na drodze. Jak wynika z analiz, po zmroku, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba mająca „odblaski”, bądź odzież z elementami odblaskowymi staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Niestety wiele osób nie nosi odblasków, nie dba o swoje bezpieczeństwo i zapomina, że w konfrontacji z pojazdem niechroniony uczestnik ruchu drogowego zawsze stoi na straconej pozycji. Noś odblaski - daj kierowcy czas na bezpieczną reakcję! Pamietajmy też, że prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków.

nadkom. Iwona Kaszewska

Powrót na górę strony