Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo pieszych pod okiem kamer ruchomego stanowiska dowodzenia

Bezpieczeństwo pieszych jest jednym z głównych priorytetów działania policjantów wydziału ruchu drogowego. Mundurowi wykorzystują wszelkie dostępne środki techniczne, aby dyscyplinować uczestników ruchu drogowego, naruszających obowiązujące przepisy. Na ulicach Opoczna pojawił się specjalny radiowóz naszpikowany nowoczesną elektroniką, którego kamery wyłapywały użytkowników dróg naruszających przepisy w ruchu drogowym.

 

Ruchome stanowisko dowodzenia, wspierało działania opoczyńskiej drogówki. Policjanci prowadzili działania pod nazwą” Bezpieczny pieszy” Podstawowym celem akcji było zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Stróże prawa, zwracali uwagę na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądali się, pieszym, czy sami nie łamią przepisów w zakresie ruchu drogowego.

28 lipca 20222 roku, na ulicach Opoczna pojawił się radiowóz, naszpikowany kamerami oraz nowoczesną elektroniką. Mundurowi, którzy go obsługiwali wzięli pod lupę okolice przejść dla pieszych oraz główne ulice miasta. Kamery rejestrowały to, co działo się w rejonie przejść dla pieszych, a policjanci wychwytywali wszystkich niezdyscyplinowanych uczestników ruchu drogowego. Wystarczyło kilkanaście minut, aby policjanci ujawnili kilkanaście wykroczeń jakie kierowcy popełniali względem pieszych.

Działania z wykorzystaniem Ruchomego Stanowiska Dowodzenia, będą prowadzone cyklicznie.

Przypominamy najważniejsze zasady i przepisy ruchu drogowego dotyczące bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Kierujący pojazdem, który zbliża się do przejścia dla pieszych ma obowiązek:

 

    zachować szczególną ostrożność,

    zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego,

    ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

 

Pieszym przypominamy, aby:

 

    przechodzili w miejscach dozwolonych po upewnieniu się, że nie wtargną wprost przed jadący pojazd,

    nie wychodzili na drogę zza przeszkód, innych pojazdów,

    zachowali szczególną ostrożność wchodząc na przejście dla pieszych, jezdnię lub torowisko,

    upewnili się, że mogą bezpiecznie przejść,

    nie ograniczali sobie możliwości obserwacji – nie korzystali z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego wchodząc lub przechodząc przez przejście dla pieszych, jezdnię lub torowisko,

    korzystali z chodnika, a w przypadku jego braku z pobocza,

    poruszali się lewą stroną drogi,

    nosili elementy odblaskowe poruszając się poza terenem zabudowanym po zmierzchu.

 

    w przypadku korzystania z chodnika (dopuszczalne gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, a chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h) – poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustąpić pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać ruchu pieszym.

 

Policjanci w trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego prowadzą wiele działań kontrolno – prewencyjnych. Nic jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku i należytej ostrożności zarówno wśród kierowców jak i samych pieszych.

 

asp.szt. Barbara Stępień

 

Film Ruchome Stanowisko Dowodzenia

Pobierz plik Ruchome Stanowisko Dowodzenia (format mp4 - rozmiar 41.96 MB)

Powrót na górę strony