Informacje

Przejechał rowerem po przejściu dla pieszych i był nietrzeźwy

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał zatrzymany przez rawskich policjantów cyklista, który przed radiowozem przejechał rowerem po przejściu dla pieszych. Przypominamy, że jazda po chodniku lub przejściu dla pieszych jest zabroniona, a jazda rowerem w stanie nietrzeźwości zagrożona jest mandatem w wysokości 2500 złotych.

1 sierpnia 2022 roku przed godziną 16.00 na terenie Rawy Mazowieckiej policjanci zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę, który popełnił wykroczenie. Najpierw jednośladem jechał po chodniku, po czym przejechał na drugą stronę drogi po przejściu dla pieszych. Podczas legitymowania funkcjonariusze wyczuli od kierującego woń alkoholu. Okazało się, że cyklista był nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało, że 32-latek miał ponad 0,7 promila alkoholu w organizmie. Rowerzysta otrzymał mandat karny w wysokości 2500 złotych.

Przypominamy, że zmiany w taryfikatorze, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku, wprowadziły między innymi wyższe kary za wykroczenia polegające na kierowaniu po użyciu alkoholu (między 0,2 promila a 0,5 promila). Z kolei jeśli kierujący jest w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi), zostanie ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych.

Nietrzeźwy rowerzysta to duże zagrożenie! Ta sytuacja pokazuje, że wjeżdżając rowerem na przejście dla pieszych możemy nie dać szansy kierowcy na zatrzymanie. Pamiętajmy, pijani kierowcy i rowerzyści w konfrontacji z poruszającym się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych.


 

mł. asp. Agata Krawczyk

 

Powrót na górę strony