Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niesprawny autokar miał zawieźć dzieci do Zakopanego

Radość rodziców i ich pociech z wymarzonego wyjazdu kolonijnego, przerwał widok wjeżdżającego na teren zbiórki autokaru. Miał pękniętą szybę czołową. Rodzice zaniepokojeni stanem technicznym pojazdu, wezwali na miejsce policję. Mundurowi zakazali 68-letniemu kierowcy autokaru dalszej jazdy oraz ukarali go mandatem.

8 sierpnia 2022 roku około godziny 12:20 policjantka z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi odebrała telefon od mieszkańca Łodzi, który poprosił o pilną kontrolę autokaru. Mężczyzna – ojciec jednego z uczestników wyjazdu - zasygnalizował, że na miejsce zbiórki podjechał uszkodzony autokar. Wiedząc jak ważne jest bezpieczeństwo dzieci, policjantka natychmiast skierowała patrol na miejsce wskazane przez zgłaszającego, czyli na ulicę Brzezińską. Podczas kontroli policjanci sprawdzili stan trzeźwości kierowcy, komplet dokumentów, wyposażenie obowiązkowe autokaru oraz stan techniczny pojazdu. W szczególności sprawdzono stan układu kierowniczego, układu hamulcowego a także stan ogumienia kół oraz oświetlenie pojazdu. Dodatkowo policjanci zwrócili uwagę czy z autokaru nie wyciekają płyny eksploatacyjne. 

Niestety po szczegółowej kontroli, przypuszczenia rodziców potwierdziły się. Ten autokar nie mógł przewieźć ich dzieci na kolonie. Mundurowi ujawnili usterki, które uniemożliwiały dalszą jazdę do Zakopanego. Były to popękana szyba czołowa oraz różna rzeźba bieżnika na kołach tylnej osi. 68-letni kierowca taki stan rzeczy tłumaczył brakiem czasu na wymianę opon. Ponadto oświadczył policjantom, że szyba pękła po drodze od uderzenia kamyka, który wypadł spod kół poprzedzającego samochodu. Na nic zdały się takie tłumaczenia. Niestety wyjazd dzieci opóźnił się.

Organizator podstawił na miejsce zbiórki inny autokar. Tym razem kontrola nie wykazała żadnych nieprawidłowości, a dzieci mogły szczęśliwie wyruszyć do Zakopanego. Mundurowi zakazali 68-latkowi dalszej jazdy i zatrzymali dowód rejestracyjny autokaru. Ponadto za zły stan techniczny pojazdu ukarali kierującego stuzłotowym mandatem karnym.

Policjanci przypominają!

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży, ale także innym podróżującym w czasie wakacji, jest priorytetem polskiej policji. Istotnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autokarów wiozących nasze dzieci oraz podopiecznych do miejsca wypoczynku. Z każdym kolejnym rokiem policjanci łódzkiej drogówki otrzymują coraz więcej zgłoszeń z prośbą o kontrolę autokarów. Na uwagę zasługuje fakt, że stan techniczny pojazdów poprawia się, niemniej jednak bywa tak, że podczas kontroli ujawniane są wady, które uniemożliwiają wyjazd. Zaledwie od początku tegorocznych wakacji łódzcy policjanci dokonali kontroli 42 zgłoszonych autokarów. W czterech przypadkach ujawniono usterki w oświetleniu autokaru ( niesprawne światła mijania, światła do jazdy dziennej, światła STOP ), niesprawnym układzie hamulcowym czy braku aktualnych badań technicznych. Biorąc pod uwagę dwie ostatnie usterki w dwóch przypadkach funkcjonariusze zakazali jazdy autokarem.

Stały punkt kontroli autokarów dostępny jest na parkingu Aqua Parku Fala przy Alei Unii Lubelskiej 4, od poniedziałku do piątku w godz. 6:00 – 9:00.  Z uwagi na to, iż wyjazdy na obozy, czy kolonie odbywają się w rożnych godzinach, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi informują, że wszelkie zgłoszenia kontroli autokarów na miejscach zbiórek,  można dokonać w formie pisemnej na adres e-mail: wrd.kmp@lodz.ld.policja.gov.pl lub telefonicznie pod numerem 47 841-25-10.

Należy jednak pamiętać, że czas potrzebny do jej przeprowadzenia to około 30 minut. Przyjazd autokaru na miejsce zbiórki a tym samym miejsca kontroli, trzeba więc zaplanować odpowiednio wcześniej. Policjanci proszą organizatorów o zgłaszanie potrzeby kontroli z odpowiednim wyprzedzeniem, najlepiej kilka dni wcześniej. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu Policji.  Jednocześnie przypominamy, że na stronie Bezpieczny autobus można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

mł. asp. Jadwiga Czyż

  • Policjant sprawdza stan ogumienia autokaru.
Powrót na górę strony