Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ostatni wakacyjny weekend

Przed nami ostatni wakacyjny weekend, który jak co roku stanie pod znakiem powrotów z wypoczynku. Kierowcy powinni spodziewać się wzmożonych kontroli policyjnych na trasach i w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Apelujemy do wszystkich powracających z wakacji o rozsądek podczas jazdy, bo przede wszystkim on jest gwarantem bezpiecznego dotarcia do celu.

Mimozami jesień się zaczyna. Słowa tej piosenki na pewno zna starsze pokolenie. Skoro zaczęły kwitnąć mimozy, to ewidentnie znak, że zbliża się koniec lata i kończą się wakacje. Przed nami ostatni wakacyjny weekend. Pomimo wielu policyjnych apeli do każdej z grup użytkowników ruchu drogowego o zachowywania zgodnie z obowiązującymi przepisami, a także obecności policjantów na drogach dbających o wspólne bezpieczeństwo, każdego dnia odnotowujemy kolejne przypadki zdarzeń drogowych. Już tylko kilka dni pozostało do pierwszego dzwonka dla uczniów lecz nadal wspólnie możemy sprawić że, na łódzkich drogach będzie bezpiecznie. Każdy z nas, uczestników ruchu drogowego, powinien dbać przede wszystkim o siebie i swoje bezpieczeństwo ale również poprzez zachowanie ostrożności, zadbać o bezpieczeństwo innych współuczestników ruchu drogowego.
Apelujemy do kierujących pojazdami by podczas włączania się do ruchu, zmianie pasa ruchu lub kierunku jazdy zachowywali szczególną ostrożność. Przypominamy o kontroli drogi poprzez spoglądanie w lusterka. Tego typu zachowania niewątpliwie pomogą uchronić nas od spowodowania zdarzenia drogowego (szczególnie z jadącym za nami jednośladem). Nie bądźmy zaskoczeni nagle pojawiającym się motocyklistą.
Pamiętajmy o pieszych i ich bezpieczeństwie. Dojeżdżając do przejścia dla pieszych oprócz zachowania szczególnej ostrożności, zwolnijmy prędkość na tyle, abyśmy w przypadku wejścia na jezdnię pieszego w sposób sprawny i bezpieczny mogli zatrzymać swój pojazd. Nie zapominajmy że, wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są głównym powodem zdarzeń drogowych z udziałem pieszych.
Apelujemy do niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niezbędnym elementem Waszego bezpieczeństwa niezależnie czy poruszacie się pieszo, jedziecie rowerem czy korzystacie z hulajnogi, jest możliwość zauważenia Was przez kierującego. Już dziś powinniśmy zadbać o wyposażenie nie tylko siebie ale również swoich najbliższych w elementy odblaskowe. Tym bardziej że, z dnia na dzień, dni stają się co raz krótsze.
Przypominamy, że od wielu lat prędkość to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych, dlatego tak ważne jest dostosowanie jej do określonych znakami i przepisami limitów oraz do panujących warunków na drodze.
Mandaty karne obowiązujące obecnie za przekroczenie prędkości:

  • do 10 km/h to mandat w wysokości 50 (było 50)
  • od 11 km/h do 15 km/h – 100 ( było od 50 zł do 100)
  • od 16 km/h do 20 km/h – 200 ( było od 50 do 100)
  • od 21 km/h do 25 km/h – 300 ( było od 100 do 200 )
  • od 26 km/h do 30 km/h – 400 ( było od 100 do 200 zł)
  • ponad 30 km/h – 800 ( było od 200 do 300)
  • ponad 40 km/h – 1000 ( było od 300 do 400 )
  • ponad 50 km/h – 1500 ( było od 400 do 500 )
  • ponad 60 km/h – 2000 (było od 400 do 500 )
  • ponad 70 km/h – 2500 (było od 400 do 500)

I na koniec. Pamiętajmy także, że na trasach wyjazdowych z miejscowości wypoczynkowych będzie większy ruch. Odpowiedzialnie przewidujmy możliwe sytuacje na drodze. Podczas jazdy zawsze kierujmy się rozsądkiem. Lepiej wyjechać trochę wcześniej i dojechać spokojnie, niż wybierać się w podróż na „ostatni gwizdek”, po drodze łamiąc przepisy i wykazywać się brakiem kultury na drodze. Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy w ten weekend ruszą w drogę powrotną do domu dojadą do celu bezpiecznie. Dla każdego jest miejsce na drodze i tylko od nas zależy czy my, a także inni uczestnicy ruchu drogowego wspólnie będziemy na tej drodze bezpieczni.

asp. sztab. Marzanna Boratyńska WRD KWP w Łodzi

Powrót na górę strony