Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obchody 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

1 września 2022 roku o godzinie 4.40, jak co roku w Wieluniu rozpoczęły się obchody 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Uroczystości odbyły się z udziałem Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego. Pośród świadków bombardowania Wielunia, zaproszonych gości, wzięli w nich udział również Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Jarosław Rybka wraz z Komendantem Powiatowym Policji w Wieluniu insp. Moniką Hurko- Nesterowicz.

Tuż przed rozpoczęciem uroczystości rozległ się dźwięk syren alarmowych, przypominający o ataku na pogrążone we śnie miasto oraz zabił dzwon "Pamięć i przestroga". Następnie na Placu Kazimierza Wielkiego  odbyły się poranne uroczystości upamiętniające pierwsze ofiary II Wojny Światowej. Podczas uroczystości oddano cześć ofiarom zbrodniczego bombardowania Wielunia.  Po oficjalnych wystąpieniach delegacje z udziałem  premiera złożyły kwiaty w trzech miejscach upamiętniających bombardowanie miasta: na ruinach zbombardowanej fary, przed pomnikiem dawnej synagogi oraz przed dawnym szpitalem Wszystkich Świętych.
Podczas uroczystych obchodów garnizon łódzki reprezentował Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Jarosław Rybka  wraz z Komendantem Powiatowym Policji w Wieluniu insp. Moniką Hurko- Nesterowicz. W ten sposób mundurowi oddali hołd mieszkańcom Wielunia, którzy byli pierwszymi ofiarami nalotu na miasto.
W trakcie całego wydarzenia policjanci wspólnie z przedstawicielami innych służb, dbali o bezpieczeństwo uczestników uroczystości oraz pilnowali porządku, by obchody przebiegły sprawnie i bez zakłóceń. Działania mundurowych opierały się również na wystawieniu posterunków regulacji ruchem na wcześniej wyznaczonych skrzyżowaniach, aby umożliwić przejazd kolumny z premierem. Funkcjonariusze dbali  również  o płynność ruchu na drogach.
Dzięki skoordynowanym działaniom służb uroczystości przebiegły spokojnie i bez zakłóceń. #bezprzedawNIEnia


asp.sztab. Katarzyna Grela

 • uczestnicy uroczystych obchodów rocznicy wybuchu II Wojny Światowej zgromadzeni na placu Kazimierza Wielkiego w Wieluniu przed sceną. Z boku stoi pododdział wojskowy oraz poczty sztandarowe.
 • Na scenie przy mównicy przemawia premier Rzeczypospolitej Polskiej.
 • uczestnicy obchodów rocznicy wybuchu II Wojny Światowej siedzą na krzesłach. Pośród zaproszonych gości obecny jest Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi oraz Komendant Powiatowy Policji w Wieluniu.
 • policjant stoi na drodze nadzorując ruch w tle radiowóz z włączonymi światłami błyskowymi
 • policjant i policjantka uczestniczą w zabezpieczeniu
 • policjanci stoją tyłem
 • policjant stoi na drodze czuwa nad ruchem w tle radiowóz z włączonymi światłami błyskowymi
 • policjanci stoją na ulicy pośród zgromadzonych uczestników obchodów rocznicy wybuchu II Wojny Światowej
 • policjant stoi na ulicy pośród zgromadzonych uczestników obchodów rocznicy wybuchu II Wojny Światowej
Powrót na górę strony