Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pijany, bez uprawnień zatrzymany przez policjantów z grupy Speed

Przed sądem odpowie mieszkaniec powiatu tomaszowskiego który w stanie nietrzeźwości i bez uprawnień kierował samochodem nie zważając na to jak poważne stanowi zagrożenie. Teraz grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna oraz zakaz kierowania pojazdami. Przypominamy! - nie ma przyzwolenia na jazdę na podwójnym gazie! Pijani kierowcy to ogromne zagrożenie bezpieczeństwa na naszych drogach. Nie bądźmy obojętni i reagujmy, gdy widzimy niepokojącą nas sytuację.

Pomimo licznych policyjnych apeli i informacji o konsekwencjach za jazdę po spożyciu alkoholu, ciągle nie brakuje tych, do których żadne ostrzeżenia nie docierają. Praktycznie w każdym tygodniu policjanci zatrzymują kolejnych nietrzeźwych kierowców. Ciągle zdarzają się przypadki gdy po naszych drogach poruszają się kierowcy, którzy albo w ogóle nie posiadają prawa jazdy albo zostało im ono zatrzymane.

Każdy, kto siada za kierownicę samochodu będąc pod wpływem alkoholu, stanowi zagrożenie w ruchu drogowym. Aby takich przypadków było jak najmniej, policjanci każdego dnia kontrolują trzeźwość kierowców. Dzięki takim działaniom, kolejni kierowcy „na podwójnym gazie" zostają wyeliminowani z ruchu drogowego.

Opoczyńscy policjanci  są także wpierani przez funkcjonariuszy z ościennych jednostek. Policjanci z grupy Speed, wspólnie z opoczyńskimi mundurowymi patrolują drogi powiatu opoczyńskiego, a to wszystko w trosce o bezpieczeństwo podróżujących. Należy podkreślić, że policjantom pomagają również świadkowie, którzy widząc jadący pojazd, który stwarza zagrożenie także reagują. Wzywają służby bądź sami zatrzymują kierowców.

Tym razem pracujący na terenie powiatu opoczyńskiego policjanci z piotrkowskiej grupy Speed,  na drodze krajowej nr 12 w Radoni, zatrzymali do kontroli drogowej  31-letniego kierowcę opla, mieszkańca powiatu tomaszowskiego. Policjanci od kierowcy od razu wyczuli woń alkoholu. Przeprowadzone badanie alkomatem wykazało w organizmie 31-latka ponad 1,3  promila alkoholu. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach wyszło na jaw, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania.

Nieodpowiedzialny mężczyzna za popełnione przestępstwo drogowe poniesie konsekwencje przed sądem, który może skazać go na dwa lata pozbawienia wolności oraz orzec zakaz prowadzenia pojazdów. Każdy kierowca, który zostaje zatrzymany za jazdę po alkoholu, musi liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tysięcy złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tysięcy złotych. Dodatkowo 31-latek odpowie przed sądem z kierowanie samochodem bez uprawnień.

Przypominamy! Za kierowanie pojazdem mechanicznym bez uprawnień, obowiązujące przepisy przewidują minimalną grzywnę w wysokości 1500 złotych. Sąd może jednak orzec grzywnę w kwocie aż 30.000 złotych. Ponadto, obligatoryjnie sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów, który może trwać od 6 miesięcy do nawet 3 lat.

 

asp.szt. Barbara Stępień

Powrót na górę strony