Informacje

Kierowco przestrzegaj przepisów drogowych, od soboty możesz zostać recydywistą!

17 września 2022 roku weszła w życie kolejna nowelizacja przepisów ruchu drogowego, zgodnie z którymi za wybrane wykroczenia w ruchu drogowym możemy uzyskać więcej punktów karnych, a w niektórych przypadkach zostać recydywistą i być „podwójnie” ukaranym.

W weekend na ulicach Łodzi można było zobaczyć większą liczbę patroli z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. Policjanci nie tylko czuwali nad bezpieczeństwem każdego uczestnika ruchu drogowego, ale również informowali o zmianach przepisów Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.  Wielu kierowców widząc patrol „łódzkiej drogówki” zatrzymywało się by dopytać o zmiany w taryfikatorze, najczęściej pytano o zwiększone punkty karne i wykroczenia za które można dostać te punkty. Mundurowi odpowiadali na każde pytanie. Zainteresowanych osób nie brakowało, byli to nie tylko kierowcy, ale również piesi jak i motocykliści.

Niestety na łódzkich drogach zdarzały się sytuacje, w których kierujący świadomie popełniali wykroczenia. Każdy z tych kierowców został ukarany mandatem karnym, a na konta kierowców  trafiły „nowe” punkty karne.

17 września 2022 roku około godziny 9:45 na skrzyżowaniu ulic Rzgowska / Kurczaki policjanci zauważyli volkswagena, który zjeżdżał na sąsiedni pas ruchu, a następnie wracał na swój pas. 53-latek siedzący za kierownicą korzystał podczas jazdy z telefonu komórkowego. Mężczyzna, nie widział nic złego w swoim zachowaniu, twierdząc że świetnie radzi sobie za kierownicą. Został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł, a na jego konto kierowcy trafiło 12 punktów karnych.

Tego samego dnia o godzinie 11:19 na ulicy Dąbrowskiego mundurowi zauważyli peugeota, który ewidentnie jechał za szybko. Dokonany pomiar prędkości wykazał, że kierujący porusza się z prędkością 106 km/h w miejscu gdzie obowiązuje 50 km/h czyli o  56 km/h więcej. Policjanci zatrzymali 33–latkowi prawo jazdy na okres 3 miesięcy oraz ukarali mandatem karnym w wysokości 1500 zł i nałożyli 13 punktów karnych.

Natomiast o godzinie 13:21 na ulicy Rokicińskiej 184 uwagę funkcjonariuszy z łódzkiej drogówki zwróciła alfa, której kierujący na czerwonym świetle z impetem przejechał skrzyżowanie. 23-latek bardzo szybko został zatrzymany do kontroli. Policjantom swoje zachowanie tłumaczył pospiechem i pilnymi sprawami zawodowymi. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł, a na jego konto kierowcy trafiło, aż 15 punktów karnych.

Policjanci przypominają, że nowy taryfikator punktów karnych wprowadził wykroczenia, za które kierowca otrzyma 15 punktów karnych, wśród nich znajdują się:

 • przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 70 km/h w obszarze zabudowanym jaki i poza nim,
 • niezatrzymanie się do kontroli oraz ucieczka przed kontrolą policyjną,
 • spowodowanie wypadku drogowego,
 • jazda autostradą lub drogą ekspresową „pod prąd”,
 • kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego oraz kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po spożyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu,
 • naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi

wykroczenia popełniane w stosunku do pieszych a wśród nich m.in.:

 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo na nie wchodzącemu,
 • wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, w celu umożliwienia jej przejścia,
 • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pieszym,
 • niezastosowanie się, w celu uniknięcia kontroli, do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu
 • nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża,
 • nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku,

wykroczenia popełniane na przejazdach kolejowych, czyli mi.in:

 • wjeżdżanie na przejazd kolejowy przy czerwonym migającym sygnale,
 • wjeżdżanie na przejazd kolejowy  jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy,
 • objeżdżanie opuszczonych zapór lub półzapór kolejowych oraz wjeżdżanie na przejazd gdy ich opuszczenie rozstało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone.

Ponadto kierowca może otrzymać:

- 13 punktów karnych za przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h,

- 12 punktów karnych za korzystanie podczas jazdy z telefonu komórkowego wymagającego trzymania w ręku słuchawki lun mikrofonu,

- 10 punktów karnych między innymi za:

 • przewożenie osoby w stanie nietrzeźwości, stanie po użyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu na motorowerze lub motocyklu,
 • wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym,
 • kierowanie pojazdem nie mając uprawnienia wymaganego dla danego rodzaju pojazdu,
 • cofanie na autostradzie lub drodze ekspresowej,
 • przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h,
 • ciągnięcie za pojazdem kierującego hulajnogą elektryczną, urządzeniem transportu osobistego, osoby na sankach lub podobnym urządzeniu zwierzęcia lub ładunku.

I bardzo ważne pamiętajmy również, że zmieniają się zasady dotyczące kasowania punktów karnych. Będą one teraz kasowane dopiero po 2 latach od dnia wpłaty mandatu. Przepisy, które obowiązywały do 17 września 2022 roku pozwalały na kasowanie punktów karnych po upływie 1 roku od momentu popełnienia wykroczenia.

 

 mł. asp. Jadwiga Czyż

WRD KMP w Łodzi

 


 

 

 

 

 


 


 

 

 


 

 


 

Powrót na górę strony