Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działania „Kierujący- pieszy” z wykorzystaniem Ruchomego Stanowiska Dowodzenia

Ruchome Stanowisko Dowodzenia, czyli specjalistyczny pojazd rejestrujący wykroczenia wspomagał wczoraj pracę policjantów z łódzkiej drogówki, którzy prowadzili działania „Kierujący – Pieszy”. Podczas prowadzonych działań oko kamery skupiało się na wzajemnych relacjach zarówno kierujących jak i pieszych.

19 września 2022 roku policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi  przeprowadzili działania pod nazwą „Kierujący - Pieszy”. Akcja prowadzona była przez kilka godzin na terenie jednego ze skrzyżowań w Łodzi.  Zasadniczym celem takich działań było przede wszystkim ograniczenie i wyeliminowanie wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego jakimi są piesi.

W czasie trwania działań mundurowi obserwowali rejony przejść dla pieszych, skrzyżowania, drogi dla rowerów czyli te miejsca gdzie najczęściej dochodzi do potrąceń pieszych. W działaniach użyty został specjalistyczny pojazd rejestrujący wykroczenia tak zwane ruchome stanowisko dowodzenia.  Samochód wyposażony jest między innymi w obrotowe kamery, anteny i monitory. Auto ma własne zasilanie oraz urządzenia do nagrywania jak i  sprzęt połączony z internetem. Policjanci drogówki wykorzystują go  najczęściej do nadzoru dróg, na których często dochodzi do łamania przepisów przez uczestników ruchu drogowego.

Podczas kilkugodzinnych działań mundurowi odnotowali łącznie  23 wykroczenia popełnione przez kierujących. Większość z nich dotyczyła wyprzedzania przed przejściem dla pieszych, nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście dla pieszych.

Około godziny 8:50 na ulicy Dąbrowskiego oko kamery policyjnego pojazdu zarejestrowało sytuację, podczas której kierujący audi nie ustępuje pierwszeństwa pieszej, która weszła na przejście dla pieszych. Pojazd bardzo szybko został zatrzymany do kontroli. Kierujący nim 25-latek tłumaczył policjantom, że zauważył pieszą w momencie gdy był już poza przejściem dla pieszych. Policjanci ukarali mężczyznę mandatem karnym w wysokości 1500 złotych, a na jego konto kierowcy trafiło 15 punktów karnych.

Około godziny 10:35 pojazd Ruchomego Stanowiska Dowodzenia na tym samym skrzyżowaniu zarejestrował następne wykroczenie.  Tym razem kierowca renault nie bacząc na znaki informujące o przejściu dla pieszych z impetem wyprzedził na nim inny pojazd, który zwalniał by upewnić się czy nie ma na nim pieszego.  64-latek swoje zachowanie tłumaczył pospiechem i brakiem czasu. W tym przypadku mundurowi nałożyli na kierowcę mandat karny w wysokości 1500 złotych i 15 punktów karnych.

Policjanci przypominają, że od 17 września 2022 roku weszła w życie nowelizacja przepisów Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Zgodnie z nowym taryfikatorem wykroczenia wobec pieszych objęte są tak zwaną „recydywą”  a za ich popełnienie kierowcy grozi mandat karny w wysokości 1500 złotych ( w przypadku recydywy 3000 złotych) oraz 15 punktów karnych.

Apelujemy do kierowców o rozsądek, a pieszych o szczególną ostrożność. To od nas samych zależy jak będzie się kształtowało bezpieczeństwo w ruchu drogowym.


młodszy aspirant Jadwiga Czyż

 


Film

Film wrd20_09.mp4

Pobierz plik wrd20_09.mp4 (format mp4 - rozmiar 18.22 MB)

Nagranie audio Dzialania_z_RSD.m4a

Pobierz plik Dzialania_z_RSD.m4a (format mp3 - rozmiar 450.74 KB)

Powrót na górę strony