Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dwa zdarzenia z łosiem jednego dnia

Policjanci z rawskiej komendy jednego dnia otrzymali informację o dwóch zdarzeniach ze zwierzyną leśną. Na drodze wojewódzkiej 725 w odległości zaledwie kilkunastu kilometrów doszło do potrącenia dwóch łosi. W obu przypadkach zwierzęta nie przeżyły.

W miniony piątek, 23 września 2022 roku przed godziną 9.00, dyżurny rawskiej policji otrzymał informację o leżącym w rowie martwym łosiu na drodze wojewódzkiej numer 725 pomiędzy miejscowościami Wólka Lesiewska, a Biała Rawska. Na miejscu funkcjonariusze nie ujawnili żadnego pojazdu, który mógłby potrącić zwierzę. Truchło zostało przekazane rakarzowi. Tego samego dnia przed godziną 20.00 na tej samej drodze w Kaleniu, kilkusetkilogramowy łoś nagle wtargnął na jezdnię. Kierujący nie miał szans na jego wyminięcie i zderzył się ze zwierzęciem. 24-latek kierujący autem na szczęście nie odniósł obrażeń. Z pojazdu niewiele zostało. Policjanci apelują aby uważać na dziką zwierzynę. Na terenie powiatu rawskiego jest jej dużo.
Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, na ryzyko kolizji z łosiem wpływ ma ich aktywność i mobilność. Zmienia się ona dobowo. Największa jest tuż po zmierzchu, ale jesienią zwiększa się też nad ranem. Wiosną zwierzęta migrują, bo zmieniają ostoje na żerowiska letnie, przenoszą się z obszarów leśnych na bagna i mokradła. Z kolei wczesną jesienią, na przełomie września i października, łosie mają okres godowy. Wtedy są szczególnie aktywne i najłatwiej o kolizję z łosiem.
Źródło: Uniwersytet w Białymstoku
Apelujemy o zdjęcie nogi z gazu i zachowanie szczególnej ostrożności zwłaszcza po zapadnięciu zmroku. Uważać należy w okolicach zalesionych lub tam, gdzie pobocza drogi porośnięte są wysoką trawą. W tych miejscach, nawet w przypadku zderzenia z małym zwierzęciem, może okazać się tragiczna w skutkach.
mł. asp. Agata Krawczyk

 

  • Radiowóz i znak drogowy ostrzegający o zwierzynie leśnej.
Powrót na górę strony