Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zgodnie z nowymi przepisami popełnił recydywę, więc dostał wysoki mandat

Piotrkowscy policjanci zatrzymali do kontroli kierowcę bmw. Mężczyzna na remontowanym odcinku drogi A1, znacznie przekroczył dozwoloną prędkość. Mundurowi ustalili też, że zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego mężczyzna popełnił to wykroczenie w warunkach recydywy.

3 października 2022 roku podczas lokalnych działań grupy SPEED na remontowanym odcinku autostrady A1, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli kierowcę bmw, który znacznie przekroczył prędkość. W miejscu gdzie dozwolona jest jazda z prędkością 70 km/h, mężczyzna na liczniku miał 152 km/h. 38-latek swoją brawurę tłumaczył tym, że się spieszył, a ograniczenia prędkości nie zauważył. Jak się okazało, to nie pierwszy raz kiedy mężczyzna przekroczył dozwoloną prędkość. Amator szybkiej jazdy 23 września 2022 roku otrzymał już mandat w wysokości 800 złotych. Wówczas dozwoloną prędkość przekroczył o ponad 30 km/h. W związku z obowiązującymi przepisami, mężczyzna działał w recydywie. Sytuacja ta dotyczy złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Jeżeli tak się stanie, mandat karny będzie dwukrotnie wyższy. W związku z tym, za przekroczenie prędkości 38-latek otrzymał mandat 5000 złotych oraz 15 punktów karnych.

 

st. asp. Izabela Gajewska

 

Oprócz przekroczenia prędkości nowy taryfikator zakłada, że podwójne karanie będzie dotyczyć innych obszarów ruchu, np.:
•    nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;
•    złamanie zakazu wyprzedzania – pierwszy raz: 1000 złotych; recydywa: 2000 złotych;
•    wyprzedzanie na przejściu lub przed nim – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;
•    niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp. – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;
•    omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych.
•    wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie – pierwszy raz: 2000 złotych; recydywa: 4000 złotych;
•    wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – pierwszy raz: 2000 złotych; recydywa: 4000 złotych;
•    prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka – pierwszy raz: 2500 złotych; recydywa: 5000 złotych.
Pamiętajmy, że to czy nowe przepisy dotkną nas jako uczestników ruchu drogowego zależy wyłącznie od nas samych. To my decydujemy o naszym zachowaniu na drodze i ewentualna odpowiedzialność spoczywa na nas.

  • obraz z videorejestratora
Powrót na górę strony