Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowie za bezpodstawne wezwanie służb

Bezpodstawne wezwanie policji to wykroczenie. Przekonał się o tym 60-latek z powiatu opoczyńskiego, który powiadomił służby o potrzebie pilnej pomocy. Okazało się, że pod adresem wskazanym w zgłoszeniu na numer alarmowy 112, znajduje się osoba, której nic nie zagraża.

 

Dyżurny opoczyńskiej komendy został poinformowany, że w jednym z parków na terenie miasta ma znajdować się mężczyzna, którego, życie i zdrowie może być zagrożone.

Funkcjonariusze wraz z powiadomionymi ratownikami medycznymi z opoczyńskiego szpitala, pilnie udali się pod wskazany adres, gdzie zastali nietrzeźwego mężczyznę, który już na wstępie zaznaczył, że nic mu nie zagraża, a jedynie chce aby policjanci porozmawiali z jego żoną, do której ma zakaz zbliżania. W trakcie interwencji 60-latek był wulgarny, agresywny zarówno wobec policjantów jak i ratowników medycznych.

Mężczyzna nie stosował się do wydawanych przez policjantów poleceń, dodatkowo wprowadził w błąd funkcjonariuszy co do swojej tożsamości.  W miejscu publicznym używał słów wulgarnych. Za te wszystkie wykroczenia jak i za bezzasadne wywołanie alarmu i blokowanie numeru alarmowego mężczyzna odpowie przed sądem. Wykroczenia te zagrożone są karą aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.

Nieuzasadnione wezwanie Policji, pogotowia czy innych służb jest wykroczeniem. Oprócz konsekwencji prawnych i finansowych, pamiętajmy o tym, że blokując telefon alarmowy uniemożliwiamy połączenie osobie, która naprawdę może tej pomocy potrzebować. Zaangażowanie służb do fikcyjnego zgłoszenia powoduje, że w tym czasie nie mogą być w miejscu, gdzie taka pomoc jest konieczna.

Przed wybraniem numeru alarmowego należy zastanowić się czy sprawa, którą chce się zgłosić wymaga interwencji Policji i innych służb. Należy pamiętać, że w czasie, kiedy blokuje się linię alarmową, ktoś inny może pilnie potrzebować pomocy.

Warto pamiętać! Zgodnie z kodeksem wykroczeń, osoby, które w sposób nieodpowiedzialny wzywają Policję popełniają wykroczenie zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

Art. 66. § 1. Kto: 1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, 2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego – podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

 

asp.szt. Barbara Stępień

Powrót na górę strony