Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Chcąc uniknąć zderzenia ze zwierzęciem, uderzył w drzewo

Policjanci z komisariatu w Osjakowie wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło w miejscowości Konopnica. 18-latek kierujący renault clio chcąc uniknąć zderzenia z sarną zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drodze!

Do zdarzenia doszło 28 listopada 2022 roku około godziny 19:00 na ulicy Łysogórskiej w miejscowości Konopnica. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący renault clio 18-letni mieszkaniec powiatu łaskiego chciał uniknąć zderzenia z sarną, która nagle wbiegła na drogę. Próbując ominąć zwierzę zaczął gwałtownie hamować, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze, a następnie uderzył w przydrożny znak drogowy oraz drzewo. W wyniku tego zdarzenia kierowca renault oraz 15-letnia pasażerka z obrażeniami ciała trafili do placówek medycznych. Badanie alkomatem wykazało, że 18-latek był trzeźwy. Obecnie policjanci z komisariatu w Osjakowie ustalają szczegółowo okoliczności i przyczyny tego wypadku.

Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach leśnych oraz wiejskich. Okres jesienny to czas wzmożonej migracji dzikich zwierząt. Drogi zlokalizowane w rejonie pól i lasów utrudniają im bezpieczne przejście. W takich miejscach często dochodzi do zdarzeń drogowych, które nierzadko kończą się tragicznie także dla ludzi. Dlatego zachowajmy ostrożność i bezpieczną prędkość, aby w przypadku pojawienia się na drodze dziko żyjącego zwierzęcia, móc w odpowiedniej chwili zahamować i uniknąć kolizji bądź wypadku.
Pamiętajmy:

  • do większości zderzeń dochodzi na drogach przebiegających przez las oraz przez tereny wiejskie;
  • dzikie zwierzęta najbardziej są aktywne o zmierzchu i o świcie;
  • zwracajmy baczną uwagę na pobocza;
  • oślepione przez światła reflektorów zwierzę rzadko ucieka;
  • jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę,bądź czujny, zwolnij i jedź ostrożnie;
  • dostosuj prędkość do panujących warunków, zwracaj uwagę na znaki;
  • przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość.

Jeżeli dojdzie do zdarzenia z udziałem zwierzyny, zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i zabezpiecz miejsce trójkątem ostrzegawczym. Należy natychmiast zawiadomić policję. Przyjmujący zgłoszenie dyżurny poinformuje odpowiednie służby i lekarza weterynarii oraz skieruje na miejsce patrol policji.

asp.sztab. Katarzyna Grela

  • Światła błyskowe na dachu radiowozu.
Powrót na górę strony