Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CHROŃMY ZWIERZĘTA ZIMĄ

Podczas zimowych mroźnych dni i nocy zwierzęta pozostające poza domem narażone są na niebezpieczeństwo. Pamiętajmy, że zwierzęta tak samo jak ludzie odczuwają skutki niskich temperatur. W tych trudnych warunkach zadbajmy o to, aby pupile miały miskę z ciepłym jedzeniem i schronienie przed mrozem.

Według ustawy o ochronie zwierząt ,,zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę". Sposób w jaki traktujemy swoje czworonogi świadczy o naszym człowieczeństwie. Każdy, kto decyduje się na posiadanie zwierzęcia, musi pamiętać, że należy zapewnić mu odpowiednie warunki bytowania. Szczególnie ważne jest to w okresie zimowym, kiedy niskie temperatury narażają naszych pupili na wychłodzenie. Zadbajmy by nasz czworonożny przyjaciel mógł schronić się w uszczelnionej, ocieplonej budzie. Podczas dużych mrozów zapewnijmy mu nocleg w cieplejszym pomieszczeniu. Garaż, stodoła czy piwnica może być miejscem w którym znajdzie schronienie przed skutkami niekorzystnej pogody. Podczas mrozów powinniśmy też zadbać by dla utrzymania odpowiedniej temperatury ciała nasz pupil dostawał porcję ciepłego jedzenia w większej ilości. Pomóżmy im przetrwać zimę. Nie bądźmy obojętni na cierpienie zwierząt. Jeśli widzimy zwierzę przywiązane do ogrodzenia, czy słupa nie mogące się schronić reagujmy. Piotrkowscy policjanci podejmują działania na rzecz ochrony zwierząt  współdziałając w tym zakresie z odpowiednimi instytucjami. Sprawdzają każdy sygnał o znęcaniu się nad zwierzętami, przetrzymywaniu ich w niewłaściwych warunkach czy rażącym zaniedbaniu.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, na właścicielach zwierząt spoczywa obowiązek zapewnienia im należytych warunków i sprawowania nad nimi opieki. Nie wywiązanie się z tego obowiązku może grozić wysoką grzywną lub karą więzienia.

Skontaktuj się z Policją na numer alarmowy 112, jeśli posiadasz informacje o znęcaniu się nad zwierzętami, przetrzymywaniu ich w niewłaściwych warunkach bytowania. Na stronie internetowej piotrkowskiej jednostki Policji wejdź w zakładkę ZIELONA STREFA.

Dagmara Mościńska

  • pies, obok buda dla psa przygotowana do warunków zimowych
  • na zdjęciu zbliżenie   głowa psa
  • na zdjęciu pies leżący na posłaniu chroniącym go przed mrozem
Powrót na górę strony