Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci o bezpieczeństwie z seniorami - debata w Konstantynowie Łódzkim

Bezpieczeństwo seniorów było tematem debaty w Miejskim Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim. Policjanci zorganizowali to spotkanie z myślą o seniorach i stałym podnoszeniu ich świadomości. W trosce o naszych rodziców, dziadków i samotnych sąsiadów przypominaliśmy, że oszuści cały czas działają, modyfikują swoje metody i wykorzystują dobre serca seniorów. W debacie wzięli udział przedstawiciele: Straży Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Konstantynowie Łódzkim.

W Miejskim Ośrodku Kultury w Konstantynowie Łódzkim 30 listopada 2022 roku policjanci z Pabianic i Konstantynowa Łódzkiego na czele z Komendantem Powiatowym Policji w Pabianicach inspektorem Jarosławem Tokarskim, spotkali się z seniorami by porozmawiać o ich bezpieczeństwie. Debata miała na celu przede wszystkim podnieść świadomość seniorów i ostrzegać o bezduszności oszustów, którzy działają bez skrupułów i mogą zapukać również do naszych drzwi. Przestrzegaliśmy przed tymi, którzy podają się za policjanta, wnuczka czy też funkcjonariusza CBŚP. Pamiętajmy! Policjanci nigdy nie dzwonią z żądaniem wypłaty bądź przekazania pieniędzy. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, rozłączmy rozmowę i skontaktujmy się bezpośrednio z rodziną. Zawsze o naszych podejrzeniach poinformujmy Policję, dzwoniąc pod numer 112.

Debata z seniorami była również dobrą okazją ku temu by porozmawiać o policyjnych aplikacjach, które są przydatne we wspólnym interesie społecznym, jakim jest bezpieczeństwo. Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy z nas może mieć wpływ na to co się dzieje w naszym otoczeniu i zgłaszać zauważone wykroczenia, a także niektóre przestępstwa. Zgłoszenia są weryfikowane przez policjantów z różnych komórek, m.in. dzielnicowych, z którymi możesz się skontaktować za pomocą aplikacji Moja Komenda.

Seniorzy mogli również poznać dzielnicowych – policjantów pierwszego kontaktu, obsługujących teren miasta. Każdy zainteresowany otrzymał numer telefonu kontaktowego.
Policjanci  zwracają się z apelem do osób, które mają w swoim otoczeniu seniorów, aby również włączyły się w edukację i przestrzegały przed zagrożeniami podczas rodzinnych spotkań.

Seniorze pamiętaj :

    policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji,
    policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu,
    jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość co do danych osoby dzwoniącej do nas czy podającej się za pracownika jakiejś instytucji, weryfikujmy to. Zgłaszajmy takie sytuacje na policję, konsultujmy z rodziną,
    pamiętajmy, żeby nie dać się namówić na pozostawienie naszych pieniędzy w jakimś odosobnionym miejscu, nie wyrzucać ich przez okno, nie pozostawiać we wskazanym przez oszusta miejscu,
    nie udostępniajmy kodów, haseł czy danych do naszych kont bankowych nikomu czyjej tożsamości nie jesteśmy pewni i komu nie ufamy

kom. Ilona Sidorko

 

  • Policjantka, Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach oraz nieumundurowana kobieta stoją przed grupą seniorów.
  • Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach przemawia do grupy seniorów.
  • Słuchacze debaty.
  • Osoby zgromadzone na sali słuchają przemawiającego Komendanta, inspektora Jarosława Tokarskiego.
  • Policjantka prezentująca filmy dotyczące oszustw pod legendą.
Powrót na górę strony