Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci kontrolowali przewozy osób „na aplikację”

Z piątku na sobotę policjanci na terenie Łodzi, Zgierza i Skierniewic przeprowadzili kontrole pojazdów i kierujących wykonujących odpłatny przewóz osób „na aplikację”. Choć pod lupę wzięto dużo szerszy aspekt bezpieczeństwa to w głównej mierze była to odpowiedź na pojawiające się na terenie kraju zgłoszenia przestępstw o charakterze kryminalnym, do których dochodziło właśnie w środkach transportu zamawianych przez aplikację.

Na terenie województwa łódzkiego takie działania inicjowane przez policjantów z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi trwają już od pewnego czasu. Ostatnie odbyły się przy dużym wsparciu  policjantów z komendy miejskiej w Łodzi i Skierniewicach, policjantów z Komendy Powiatowej w Zgierzu, funkcjonariuszy Straży Granicznej , Inspekcji Transportu Drogowego i Krajowej Administracji Skarbowej . Tej konkretnej nocy z 16 na 17 grudnia 2022 roku mundurowi przeprowadzili blisko 35 kontroli pojazdów, zareagowali na 4 wykroczenia. Łącznie w ramach działań, w tym obszarze skontrolowano 51 osób. Wszczęto 5 postępowań administracyjnych  za brak licencji, brak badań lekarskich, brak wymaganych dokumentów przez przewoźników. W wyniku działań zatrzymano kierującego pojazdem w stanie nietrzeźwości, który   w organizmie miał 2 promile alkoholu. Odzyskano skradziony pojazd oraz ujawniono dwie osoby poszukiwane.
W piątkową noc w centrum Łodzi, Zgierza i Skierniewic oraz w rejonie klubów i dyskotek funkcjonariusze przez kilka godzin prowadzili intensywne kontrole kierujących trudniących się przewozem osób na tzw. aplikację. Weryfikowali  stan techniczny pojazdów, trzeźwość i uprawnienia kierujących, legalność okazywanych dokumentów i pobytu obcokrajowców na terenie RP. Funkcjonariusze wnikliwie sprawdzali posiadanie stosownych licencji na przewóz osób. Kontrole pozwalały również na  identyfikację osób poszukiwanych czy też takich, które wsiadły za kierownicę auta pomimo  aktywnego zakazu prowadzenia pojazdu czy braku uprawnień.
Podczas trwających od 17 listopada działań, na terenie kilkunastu powiatów ,  skontrolowano 98  pojazdów, policjanci wylegitymowali 127 osób. Nałożono 9 mandatów karnych ( głównie za brak dokumentów, naruszenie przepisów w ruchu drogowym)  , wszczęto 7 postępowań administracyjnych ( postępowania dotyczące braku licencji na przewóz osób przez wykonujących tego typu usługi, brak dokumentów, brak badań lekarskich, brak taksometru, brak zalegalizowanej kasy fiskalnej, brak rejestracji pojazdu z przeznaczeniem taxi). Policjanci ujawnili  3 osoby  poszukiwane, w tym 2 osoby do ustalenia miejsca pobytu, jedna doprowadzona do zakładu karnego). Sprawdzili trzeźwość 35 kierowców, badanie zostało przeprowadzone zarówno na zawartość alkoholu jak również narkotyków w organizmie.  Odzyskano 1 skradziony pojazd, zatrzymano 2 dowody rejestracyjne.

Celem przeprowadzanych działań było:

 • zapewnienie bezpieczeństwa  i porządku publicznego w tym zapobieganie przestępczości o charakterze  seksualnym w środkach transportu.
 • wyeliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierujących oraz będących pod wpływem środków odurzających oraz wykonujących przewóz osób bez wymaganych dokumentów.
 • kontrolowanie dokumentów kierujących pod kątem posiadanych uprawnień i ich legalności, w tym legalności pobytu na terytorium RP.
 • sprawdzanie pojazdów w zakresie niezbędnego wyposażenia i oznakowania.
 • usuwanie z drogi pojazdów niesprawnych technicznie.
 • sprawdzanie przewożonego bagażu i ładunku.

Policjanci będą regularnie przeprowadzać kontrole kierowców, którzy świadczą tego typu przewóz osób.

UWAGA! Czy na pewno robisz wszystko, by czuć się bezpieczną korzystając z przejazdów na aplikacje?

Pamiętajmy, że poruszając się samotnie, zarówno pieszo jak i korzystając ze środków komunikacji, w szczególności w porze wieczorowo - nocnej, możemy stać się potencjalną ofiarą przestępstwa.

Przypominamy o kilku zasadach bezpiecznego zachowania!

 • jeżeli jest to możliwe, podróżuj w grupie,
 • sprawdź zgodność swojego przejazdu z danymi z aplikacji, tj. markę i numer rejestracyjny pojazdu, a w przypadku braku tej zgodności – zrezygnuj z przejazdu,
 • bądź w kontakcie z bliską osobą, w trakcie przejazdu i po jego zakończeniu,
 • udostępnij bliskiej osobie trasę swojego przejazdu,
 • poinformuj bliskich, gdzie jesteś. Wybierz w aplikacji zaufane kontakty i ustaw przypomnienia o udostępnianiu im szczegółów przejazdu.
 • dobrą praktyką może być ustalenie z bliską osobą „hasła bezpieczeństwa” w przypadku bezpośredniego zagrożenia Twojego życia lub zdrowia. Jeśli czujesz, że grozi Ci niebezpieczeństwo zadzwoń lub napisz wiadomość sms, używając tego hasła, •jeśli czujesz zagrożenie, zadzwoń pod numer alarmowy 112 – powiedz, gdzie jesteś i co się stało.

Nie obwiniaj się za zaistniałą sytuację. Winny jest sprawca !
Kontrole na terenie Łodzi opisane są TUTAJ

 

 

 • Radiowóz oraz samochód osobowy.
 • Radiowóz policji i samochody ITD.
 • Policjant kontrolujący pojazd.
 • Policjanci z osobą kontrolowaną w radiowozie.
 • Policjanci z osobą kontrolowaną w radiowozie
 • Policjanci z osobą kontrolowaną w radiowozie.
Powrót na górę strony