Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Na „podwójnym gazie”, ekspresówką na rowerze

Zduńskowolscy policjanci przeprowadzili nietypową interwencję. 65-letni rowerzysta, mieszkaniec powiatu łaskiego, jechał z Sieradza do domu. Tak bardzo się spieszył, że postanowił....wjechać na drogę ekspresową S8. Do kierownicy miał przywiązaną kankę z mlekiem i ponad promil alkoholu w organizmie.

10 stycznia 2023 roku, po godzinie 15:00, dyżurny zduńskowolskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że po drodze ekspresowej S8, na 184 kilometrze, w kierunku Łodzi, jedzie rowerzysta. Dyżurny natychmiast wysłał na trasę patrol drogówki. Na miejscu okazało się, że 65-latek jechał z Sieradza do domu w gminie Sędziejowice. Miał na kierownicy zawieszoną….. kankę z mlekiem. Wjechał na trasę S8, bo bardzo się spieszył. Trochę trudności sprawiała komunikacja z cyklistą więc mundurowi zbadali jego stan trzeźwości - miał 1,2 promila alkoholu w organizmie. Lekkomyślny 65-latek, został przetransportowany do domu.

Dzięki reakcji kierujących, którzy poinformowali dyżurnego o nietypowym kierowcy na ekspresówce, udało się zapobiec zagrożeniu dla 65-latka i innych uczestników ruchu. Rowerzysta został ukarany mandatami w łącznej kwocie 2750 złotych - 2500 złotych za jazdę w stanie nietrzeźwości i 250 złotych za jazdę rowerem po drodze ekspresowej.

Przypominamy: Rowerzyści nie mogą korzystać z autostrad czy dróg ekspresowych. Dotyczy to także przypadku poruszania się pasem awaryjnym lub poboczem.

Rowerzysta jest obowiązany:

  • korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić,

  • zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych.

Jeśli nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać np. z powodu robót drogowych, wtedy kierujący rowerem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy – jezdnią (możliwie blisko prawej krawędzi).

sierż. sztab. Katarzyna Biniaszczyk

Powrót na górę strony