Informacje

O bezpieczeństwie z seniorami

Zbliżający się „Dzień Babci” i „Dzień Dziadka” to najlepszy czas, aby zadbać o bezpieczeństwo seniorów. Z takiego założenia wychodzą wieluńscy mundurowi, którzy spotykają się z seniorami i rozmawiają z nimi na temat zagrożeń ze strony oszustów oraz o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

Zjawisko oszustw popełnianych na szkodę osób starszych stanowi nadal istotny problem. Pomimo wielu komunikatów sygnalizujących o istniejących zagrożeniach, wciąż stykamy się z sytuacjami, gdzie właśnie osoby starsze padają ofiarami przestępców. Seniorzy narażeni są w szczególności na utratę posiadanych oszczędności w wyniku oszustw dokonywanych metodą „na wnuczka” lub „na policjanta” czy „pracownika banku”. Sposoby działania sprawców ulegają zmianom, jednak najczęściej sprowadzają się do nawiązania kontaktu z ofiarą przez podszywanie się pod członka rodziny, funkcjonariusza Policji lub pracownika banku, czy innej instytucji. Przestępcy przedstawiają tzw. „legendę” (np. wypadek z udziałem bliskiej osoby, udział w policyjnej akcji lub zagrożenie zdeponowanych pieniędzy) i manipulując ofiarą, nakłaniają do przekazania  za pośrednictwem podstawionej osoby lub przelewem bankowym znacznych kwot pieniędzy.
W trosce o bezpieczeństwo osób starszych dzielnicowy gminy Wierzchlas oraz policjant  zajmujący się profilaktyką społeczną przeprowadzili działania prewencyjne przekazując seniorom cenne porady dotyczące bezpieczeństwa. Mundurowi napotkanym seniorom z Wierzchlasa przekazywali elementy odblaskowe oraz etui zabezpieczające kartę płatniczą przed skanowaniem. Jednocześnie rozmawiali z nimi na tematy dotyczące zagrożeń oszustwami metodą na tzw. „wnuczka”, „policjanta”, czy„pracownika banku”. Policjanci udzielali porad, co należy zrobić, aby nie dać się oszukać. Nie zabrakło również cennych wskazówek dotyczących bezpiecznego poruszania się po drogach, wskazywano na konieczność używania elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym po zmroku, zwłaszcza w okresie zimowym.

Apelujemy! Jeżeli mamy w rodzinie lub znamy osoby starsze, ważne jest aby informować je o metodach działania różnego rodzaju oszustów. W dużej mierze może, to zapobiec przestępczym  ich działaniom  i ustrzec seniorów przed utratą czasami dorobku całego życia.

Wszystkim Babciom i Dziadkom z okazji zbliżającego się  ich święta składamy najlepsze życzenia.


asp.sztab. Katarzyna Grela

  • policjanci umundurowani wręczają etui ochronne na kartę płatniczą seniorce
  • umundurowani policjanci wręczają odblask seniorce
  • policjanci wręczają odblask seniorowi
Powrót na górę strony