Informacje

Hakerzy podszywają się pod Policję! Apelujemy o ostrozność!

Od jakiegoś czasu w Internecie możemy natknąć się na wirusa, który po zainfekowaniu komputera blokuje jego działanie i wyświetla stronę opatrzoną logo Policji oraz informacjami, o zablokowaniu komputera użytkownika. Informujemy, że Policja nigdy nie wysyła tego rodzaju informacji! Policja nigdy nie prosi o wpłaty pieniędzy! Zalecamy aby w takich sytuacjach przeskanować komputer programem antywirusowym, zmienić hasła dostępowe nie tylko do serwisów bankowych ale także innych, z których korzystamy!

Strona podaje wycinki przepisów karnych, które rzekomo naruszył użytkownik komputera. Informuje również, że w celu odblokowania komputera należy za pośrednictwem serwisów transakcyjnych, dostępnych na tej fałszywej stronie wpłącić  kilkaset złotych na "konto Policji".

W związku z tym informujemy, że:

  • strona ta w żaden sposób nie jest związana z Polską Policją!

  • Policja nigdy nie stosuje takich form komunikowania się z osobami, wobec których prowadzone są jakiekolwiek postępowania

  • nigdy nie oczekujemy aby wpłacać na konto policji pieniędzy!

  • podane na takich stronach przepisy prawne są najczęściej nieprawdziwe

Aby nie dopuścić do zainfekowania komputera takim czy podobnym wirusem, radzimy korzystać z legalnego, na bieżąco aktualizowanego oprogramowania, a w szczególności oprogramowania antywirusowego.

Nie otwierajmy załączników z wiadomości e-mail wysłanych do nas przez nieznane nam osoby.

Nie pobierajmy niezweryfikowanych treści z nieznanych nam stron WWW.

Jeżeli stałeś się ofiarą oszustów skontaktuj się natychmiast ze swoim bankiem. Zmień hasła do wszystkich kont bankowych, poczty elektronicznej i innych portali.

Pod żadnym pozorem nie wolno płacić oszustom za odblokowanie komputera! To rozzuchwala przestępców i kontynuują oni swoje ataki przeciwko innym.

Skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji.

 

asp.szt. Barbara Stępień

Powrót na górę strony