Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obywatelskie ujęcie pijanego kierowcy

Obywatelskim ujęciem zakończyła się jazda 61-latka, który mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie kierował dacią. Policjanci doceniają świadomość i dziękują za wzorową postawę świadkowi zdarzenia. 61-latek odpowie teraz przed sądem za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości.

29 stycznia 2023 roku około godziny 19:00 dyżurny wieluńskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że ulicą 18 Stycznia jedzie prawdopodobnie pijany kierowca. Skierowani na miejsce policjanci w rozmowie ze świadkiem zdarzenia ustalili, że do niebezpiecznej sytuacji na drodze doprowadził kierowca dacii. Poruszał się całą szerokością jezdni, w dodatku bez włączonych świateł, będąc niewidocznym dla innych kierowców. Świadek widząc jego niebezpieczną jazdę pojechał dalej za dacią oraz zadzwonił na numer alarmowy informując o całej sytuacji. Wykorzystując fakt, że kierowca w pewnym momencie zatrzymał się przy drodze, równiej zatrzymał swoje auto i podszedł do kierowcy. W rozmowie z nim wyczuł od niego woń alkoholu, natychmiast poprosił go o oddanie kluczyka od samochodu, aby nie kontynuował w takim stanie dalszej jazdy. Po chwili na miejscu pojawili się mundurowi, którzy zbadali stan trzeźwości 61-letniego kierowcy dacii. Badanie alkomatem wykazało u niego ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna odpowie teraz przed sądem za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Za tego typu przestępstwo grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami oraz wysoka grzywna. Nie uniknie również odpowiedzialności za popełnione wykroczenie.
Wieluńscy policjanci składają serdeczne podziękowania czujnemu kierowcy za obywatelską postawę godną naśladowania. Przypominamy również, że każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.
asp.sztab. Katarzyna Grela

Powrót na górę strony