Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

31 stycznia- Dzień Bezpiecznego Pieszego

W dniu Bezpiecznego Pieszego policjanci przypominają o bezpieczeństwie niechronionych użytkowników dróg. Funkcjonariusze reagują na niebezpieczne zachowania uczestników ruchu, zwłaszcza na przejściach dla pieszych.

Wśród uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami grupa to piesi. W 2022 roku na terenie powiatu rawskiego doszło do 38 wypadków z czego 4 to wypadki na przejściach dla pieszych. Aby zmniejszyć ryzyko wypadku, kierujący pojazdem zbliżając się do pasów powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu lub wchodzącemu na to przejście. W ubiegłym roku na terenie powiatu rawskiego 63 kierowców zostało ukaranych za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, a 27 za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim. Te wykroczenia stanowią najczęstszą przyczynę zdarzeń. Jeżeli dodamy do tego jeszcze prędkość samochodu, nieszczęście gotowe.

Art.  26.Ustawy Prawo o ruchu Drogowym

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście(...)

Również po stronie osób pieszych są obowiązki wynikające nie tylko z przepisów prawa, ale również z rozsądku. Nigdy nie wchodźmy na jezdnię wprost pod nadjeżdżający pojazd. Równie ostrożni bądźmy przechodząc przez przejście dla pieszych. W tych miejscach mamy pierwszeństwo przed nadjeżdżającymi pojazdami, ale nie oznacza to, że powinniśmy wbiegać na pasy. W 2022 roku policjanci z rawskiej komendy ujawnili 76 pieszych, którzy przechodzili w miejscu niedozwolonym. 30 osób zostało ukaranych za chodzenie nieprawidłową stroną drogi. Funkcjonariusze skontrolowali 4 niechronionych za nieostrożne wejście na jezdnię przed nadjeżdżającym pojazdem, za korzystanie z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas przechodzenia przez pasy zostało ukaranych 5 pieszych. Ujawnili także 11 pieszych którzy nie posiadali elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym.

Policjanci zwracają się z apelem do wszystkich uczestników dróg o przestrzeganie przepisów oraz zachowanie ostrożności i rozwagi podczas poruszania się po drodze.

mł. asp. Agata Krawczyk


 

Powrót na górę strony