Informacje

Potrącenie 59-letniego rowerzysty

Wieruszowscy policjanci wyjaśniają okoliczności potrącenia rowerzysty, do którego doszło 13 marca 2023 roku w miejscowości Ostrówek w gminie Galewice. 39-latka kierująca toyotą yaris nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu i zderzyła się z rowerzystą. Policja apeluje o zachowanie ostrożności na drogach.

Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego to jedno z priorytetowych zadań Policji. To właśnie ta grupa jest narażona najbardziej na dolegliwe skutki zdarzeń drogowych. 13 marca po godzinie 13:00 w Ostrówku miało miejsce potrącenie rowerzysty. Mundurowi natychmiast udali się na miejsce tego zdarzenia. Policjanci z drogówki wstępnie ustalili, że 39-letnia kierująca toyotą będąc na drodze podporządkowanej nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu i doprowadziła do zderzenia z rowerzystą poruszającym się w kierunku Galewic. Poszkodowany 59-latek w wyniku zdarzenia upadł na ziemię doznając urazu głowy, a następnie został przewieziony przez Zespół Ratownictwa Medycznego do szpitala. Uczestnicy zdarzenia to mieszkańcy powiatu wieruszowskiego. Samochód posiadał znikome uszkodzenia, a kierujący byli trzeźwi. Policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności tego zdarzenia.

 

Przypominamy o obowiązkach kierowców wobec rowerzystów:

 

- zachowanie bezpiecznego odstępu od wyprzedzanego roweru.

- spojrzenie w lusterka, nawet przy wysiadaniu.

- niewyprzedzanie roweru, jeżeli zaraz będzie się skręcało.

- Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.

- Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.

- Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi.

- Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.

- Zabrania się wjeżdżania między jadące w kolumnie rowery lub wózki rowerowe.

 

 Z kolei rowerzystom przypominamy:

- pamiętaj o wyposażeniu roweru w światła przednie i tylne, jeden skuteczny działający hamulec i dzwonek,

- odpowiednio wcześnie sygnalizuj manewry na drodze.

asp. Piotr Siemicki

 

  • policjant ruchu drogowego podczas oględzin jednośladu
Powrót na górę strony