Informacje

Spotkanie z Rogatkiem, Reksem i jego przewodnikiem

Policjanci z Pabianic zaprosili dzieci do udziału w multimedialnej lekcji z nosorożcem Rogatkiem bohaterem kampanii Kolejowe ABC II. Po przeprowadzonych zajęciach swoje umiejętności zaprezentował również Reks – policyjny pies do zadań specjalnych. Akcja odbyła się 16 marca 2023 roku w Komendzie Powiatowej Policji w Pabianicach.

16 marca 2023 roku w Komendzie Powiatowej Policji w Pabianicach odbyło się niezwykłe wydarzenie. Funkcjonariusze zaprosili do swojej jednostki realizatorów Kolejowego ABC II. Kampania Kolejowe ABC II to zainicjowana przez Urząd Transportu Kolejowego druga edycja programu edukacyjnego z zakresu bezpieczeństwa na terenach kolejowych. Celem inicjatywy jest uwrażliwienie dzieci, młodzieży, rodziców oraz nauczycieli i wychowawców na zasady bezpieczeństwa obowiązujące na przejazdach kolejowych, dworcach, peronach, w pociągach oraz promowanie wzorców odpowiedzialnego zachowania w pobliżu torów. Kampania Kolejowe ABC II to źródło wiedzy na temat sposobów właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Jest tworzona poprzez przygotowanie i przeprowadzenie ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej oraz realizację zajęć bezpośrednio w placówkach edukacyjnych na terenie całej Polski. Druga edycja tego przedsięwzięcia objęta jest również patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz Rzecznika Praw Dziecka.

W związku z faktem, iż w powiecie pabianickim niejednokrotnie dochodziło do tragicznych w skutkach wypadków na przejazdach kolejowych policjanci zaprosili do komendy realizatorów Kampanii Kolejowego ABC II. Spośród 50 zainteresowanych grup, funkcjonariusze w drodze losowania wyłonili trzy, które 16 marca odwiedziły komendę i wzięły udział w przedsięwzięciu. Z nosorożcem Rogatkiem miały okazję spotkać się „Delfinki” z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Pabianicach, a także uczniowie klasy drugiej Szkoły Podstawowej nr 17 w Pabianicach oraz Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 w Pabianicach. Do udziału w zajęciach zaproszono również Przedszkole Miejskie nr 14, które wcześniej bezpośrednio wysłało swoje zgłoszenie do realizatorów kampanii. Zespół Kolejowego ABC II, na czele z jego głównym bohaterem Rogatkiem przeprowadził wyjątkową lekcję bezpieczeństwa. Dzieci dowiedziały się, co to jest przejazd kolejowo-drogowy i jak bezpiecznie powinni zachowywać się piesi, rowerzyści i kierowcy w jego pobliżu. Omawiane były różne niebezpieczne sytuacje, które na przejazdach zdarzają się codziennie. Zajęcia dostarczyły też dzieciom informacji na temat znaków drogowych, znajdujących się niedaleko przejazdów kolejowych. Aby utrwalić zdobytą wiedzę uczestnicy spotkania otrzymali upominki z elementami odblaskowymi i materiały edukacyjne. Wykonano również pamiątkowe zdjęcia z żywymi maskotkami Rogatka i Komisarza Błyska. To jednak nie koniec wrażeń, które dostarczył dzieciom ten dzień. Po multimedialnej lekcji z nosorożcem Rogatkiem swoje umiejętności pokazał policyjny pies do zadań specjalnych – Reks. Jego przewodnik, starszy sierżant Paweł Kądziela opowiedział dzieciom o naturze zwierzęcia, jego zachowaniach i symptomach przypominających zbliżający się atak. Mówił też o tym, jak ważne jest nieprowokowanie psa i zachowanie spokoju. Policjant pokazał również elementy tresury czworonoga. Reks zaprezentował się dzieciom w pełnej krasie i tworzył ze swoim panem zgrany duet. Każde dziecko mogło także wsiąść za kierownicę radiowozu oraz zapoznać się ze sprzętem policyjnym. Uczestnicy spotkania byli bardzo podekscytowani wizytą w komendzie i aktywnie włączali się w prowadzone zajęcia. Przygotowane przedsięwzięcie ma służyć bezpieczeństwu najmłodszych i uchronić ich od możliwych zagrożeń.

Sierż. szt. Agnieszka Jachimek


 

Film signal-2023-03-16-20-57-09-761.mp4

Pobierz plik signal-2023-03-16-20-57-09-761.mp4 (format mp4 - rozmiar 10.33 MB)

Nagranie audio signal-2023-03-16-20-58-35-805_attach.mp3

Pobierz plik signal-2023-03-16-20-58-35-805_attach.mp3 (format mp3 - rozmiar 943.56 KB)

Powrót na górę strony