Niebezpieczny rajd zakończył się karambolem na A-2. - Informacje - Policja Łódzka

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Niebezpieczny rajd zakończył się karambolem na A-2.

Zgierscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku na autostradzie A-2 (kierunek Warszawa), w którym wzięły udział 4 samochody. Policjanci apelują: Kierowco – ZWOLNIJ!

Ze wstępnych ustaleń wynika, że 5 grudnia 2016r. około godz. 04.00 w miejscowości Parzęczew, 3 samochody osobowe – nissan, opel i hyundai wyprzedzały lewym pasem ciąg samochodów ciężarowych. Jadący jako ostatni kierujący hyundai nie dostosował prędkości do warunków ruchu i uderzył w tył poprzedzającego go opla, który z kolei pchnięty do przodu uderzył w jadącego przed nim nissana. W wyniku uderzenia samochód opel dachował. Dodatkowo kierujący hyundai po uderzeniu w opla odbił się od niego i uderzył w bok jadącego prawym pasem samochodu ciężarowego z naczepą.  Łącznie 7 osób trafiło do szpitala – dwie zostały ranne, pozostałe doznały lekkich obrażeń. Funkcjonariusze będący na miejscu, a także w szpitalu zbadali uczestników na zawartość alkoholu. Jak ustalili 32-letni kierujący Hyundaiem miał 1,66 promila alkoholu w organizmie, natomiast 39-letni kierujący nissanem miał 0,68 promila. Do tego mundurowi ustalili, że dla czterech osób jadących hyundaiem to był prawdziwy rajd. 3 mężczyzn i kobieta wsiedli do samochodu za Poznaniem. Zanim rozpoczęli podróż wspólnie pili alkohol. Początkowo kierującym samochodem był 31-latek, który najprawdopodobniej w Poznaniu zatankował na stacji paliwo i nie zapłacił za nie, a następnie już na autostradzie spowodował kolizję z samochodem ciężarowym i się nie zatrzymał. W połowie drogi zmienił się „za kółkiem” ze swoim kolegą, który później spowodował karambol. Policjanci zatrzymali 3 amatorów jazdy na podwójnym gazie. Jeden z nich usłyszał już zarzut kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości za co grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Pozostali dwaj mogą odpowiedzieć za jazdę pod wpływem alkoholu, a 32 – latek dodatkowo za spowodowanie wypadku drogowego w stanie nietrzeźwości. W wyniku tego zdarzenia na kilka godzin był zablokowany jeden pas ruchu, jednak ruch odbywał się płynie.
Policjanci apelują o zdjęcie nogi z gazu. Należy pamiętać, że warunki atmosferyczne mogą być zgubne. Nawet jeśli droga wydaje się sucha to o tej porze roku należy spodziewać się oblodzenia jezdni. Pamiętajmy: dozwolona prędkość nie zawsze jest prędkością bezpieczną! Nawet jeśli przepisy pozwalają nam jechać szybciej zachowajmy rozsądek i dostosujmy tempo jazdy do warunków na drodze.