Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci odnaleźli zaginionego pensjonariusza Domu Pomocy Społecznej

Opoczyńscy policjanci odnaleźli zaginionego, niepełnosprawnego mieszkańca jednego z Domów Pomocy Społecznej. Dzięki szybkiej reakcji policjantów z Paradyża, 48-latek już po godzinie od zgłoszenia został odnaleziony.

Przed budynkiem opoczyńskiej komendy policji, znajduje się tablica upamiętniająca kom. Lucjana Menke Komendanta Policji Państwowej w Opocznie oraz funkcjonariuszy Policji Państwowej powiatu opoczyńskiego, zamordowanych przez NKWD na terenie związku sowieckiego w 1940 roku. Tablica ta każdego dnia przypomina policjantom o ofierze jaką złożyli funkcjonariusze Policji Państwowej w okresie II RP.
W trakcie uroczystości, Jarosław Olbrychowski odznaczył podinsp. Mariusza Siejkę Komendanta Powiatowego Policji w Opocznie oraz Adama Grabowskiego Dyrektora Muzeum Regionalnego w Opocznie, medalem im. Jadwigi Dunin-Borkowskiej Maleszewskiej, pierwszej Przewodniczącej Stowarzyszenia Rodzina Policyjna.  
asp.szt. Barbara Stępień
 Policja podejmuje poszukiwanie osoby zaginionej natychmiast po otrzymaniu informacji o jej zaginięciu.  Tak też było  10 maja 2023 roku, kiedy to kilka minut przed godziną 22.00  dyżurny opoczyńskiej policji otrzymał zgłoszenie o zaginięciu 48-letniego pensjonariusza, jednego z domów pomocy społecznej. Policjanci ustalili, że mężczyzna porusza się na wózku inwalidzkim. W dniu zaginięcia, mężczyzna  wyszedł z ośrodka do pobliskiego sklepu i do chwili zgłoszenia nie powrócił do miejsca zamieszkania.  Funkcjonariusze ustalili, że ze względu na stan zdrowia mężczyzna wymaga pomocy innych osób. Jako pierwsi w poszukiwania włączyli się policjanci z Komisariatu Policji w Paradyżu. Funkcjonariusze znali doskonale okolicę, dlatego sukcesywnie sprawdzali miejsca, w których mógł przebywać 48-latek. Mundurowi około godziny 23.00 na drodze, zauważyli poruszającego się na wózku inwalidzkim mężczyznę. Okazało się, że to zaginiony pensjonariusz. W rozmowie z policjantami przyznał, że stracił orientację w terenie i nie mógł sam wrócić do DPS-u. Na szczęście pomoc nadeszła na czas. 48-latek był zmęczony, ale nie potrzebował pomocy medycznej. Funkcjonariusze przewieźli 48-latka do miejsca, w którym na co dzień przebywa.
Pamiętajmy, że policja rozpoczyna poszukiwanie osoby zaginionej już po otrzymaniu nawet wstępnej informacji. Najpilniejsze poszukiwania dotyczą małych dzieci, osób starszych i nieporadnych, osób deklarujących chęć odebrania sobie życia lub takich, które mogą stać się ofiarami przestępstw. W takich przypadkach policyjne działania prowadzone są niezwłocznie i w zakresie zmierzającym do szybkiego odnalezienia osoby.
Jak zareagować, kiedy ktoś z naszych bliskich zaginie?
Oto kilka podstawowych rad.
Zgłaszając zaginięcie w najbliższej jednostce policji warto być wyposażonym w niezbędną wiedzę, która usprawni policji poszukiwania. Policjant może nas poprosić o:
- podanie pełnych danych personalnych osoby zaginionej;
- aktualne zdjęcie osoby zaginionej;
- podanie cech wyglądu zewnętrznego z uwzględnieniem posiadanych znaków szczególnych;
- opisu ubioru w chwili zaginięcia z uwzględnieniem znaków firmowych;
 - opisanie przedmiotów posiadanych w chwili zaginięcia;
- podanie miejsca i okoliczności zaginięcia;
- rodzaju chorób, nałogów oraz charakter nawyków i skłonności, z uwzględnieniem prób samobójczych;
- określenie prawdopodobnych przyczyn zaginięcia, w kontekście sytuacji rodzinnej, zawodowej, konfliktów, wypowiedzi, pozostawionych listów;
- podanie adresów osób i instytucji, do których mogła udać się osoba zaginiona.
asp.sztab. Barbara Stępień

 

Powrót na górę strony