Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na wakacyjnych oszustów!

Okres urlopowy w pełni. Jeśli rezerwujesz wakacje przez Internet uważaj na „super okazje”. Wakacyjni oszuści nie próżnują. Bądź ostrożny!

Szukając w ostatniej chwili atrakcyjnych ofert w internecie często nie zastanawiamy się nad tym, czy ta atrakcyjna oferta wczasów w pięknym apartamencie z niską ceną to na pewno nie oszustwo. Szybko zamawiamy termin i wpłacamy całą kwotę. Później jednak może się okazać, że zostaliśmy oszukani. Piękne zdjęcia oferowanych w ogłoszeniu apartamentów to zdjęcia na przykład z katalogów, a rzekomy właściciel nie odbiera telefonów po dokonanej wpłacie. Hotel do którego mieliśmy pojechać nie istnieje. To bardzo przykry scenariusz, nie pozwól, żeby się spełnił!

Na co należy zwrócić uwagę, by uniknąć rozczarowania?

  • Atrakcyjna lokalizacja, adres, który nie istnieje – zawsze sprawdźmy wskazany adres na mapach dostępnych w Internecie, (jeśli nie istnieje lub pokazuje się na przykład w centrum parku miejskiego, mamy do czynienia z oszustwem). W przypadku prywatnych ogłoszeń warto zadzwonić np. do pobliskiego lokalu usługowego i zapytać o obiekt, który zamierzamy wynająć.
  • Dokładnie sprawdźmy dane, postarajmy się zebrać jak najwięcej informacji o wynajmującym. Pamiętajmy – im więcej czasu poświęcimy na weryfikację ogłoszenia, tym mniejsze szanse, że zostaniemy oszukani.
  • Starajmy się korzystać z oficjalnych stron hoteli, pensjonatów itp. lub portali skupiających zweryfikowanych ogłoszeniodawców.
  • Czytajmy komentarze - nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu – w przypadku oszustwa są one spreparowane. Zasięgnijmy opinii z innych miejsc.
  • Zachowajmy szczególną ostrożność, jeśli zostaniemy poproszeni o dokonanie płatności przelewem bankowym lub gotówką - zaliczkę wpłacajmy na konto bankowe. Poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę. Opór w wystawieniu dokumentu powinien wzbudzić nasze podejrzenia, co do uczciwości oferty. Nie wpłacajmy również od razu całej kwoty, resztę należności możemy uregulować na miejscu.

I co ważne…

  • Gdy już wybierzemy konkretną ofertę i wpłacimy zaliczkę, zachowajmy dowód wpłaty oraz historię korespondencji. To wszystko może pomóc w ustaleniu sprawcy oszustwa.

Bądźmy ostrożni i nie dajmy się oszukać!

 

Powrót na górę strony