Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Piotrkowskie w odblaskach

Tradycyjnie już w okresie jesienno – zimowym piotrkowscy policjanci szczególnie koncentrują się na bezpieczeństwie pieszych i rowerzystów. Powód jest oczywisty. Szybko zapada zmrok, a niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, ubrani w ciemną odzież, nie są widoczni dla kierowców. Dlatego po raz kolejny policjanci promowali noszenie odblasków. Sojusznikami funkcjonariuszy w działaniach poprawiających bezpieczeństwo pieszych są duchowni z parafii na terenie powiatu piotrkowskiego.

18 grudnia 2016 roku Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim podinsp. Grzegorz Kotarski poprowadził prelekcję dla mieszkańców Szydłowa i okolicznych miejscowości, dotyczącą bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Spotkanie odbyło się w Kościele Parafialnym Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy spotkania otrzymali elementy odblaskowe. Kamizelki rozdawane przez uczniów klasy policyjnej szkoły w Bujnach oraz policjantów, zostały zakupione przez Starostę Powiatu Piotrkowskiego.

Odblask może uratować Twoje życie


Coraz wcześniej zapada zmrok, dość szybko robi się ciemno. W związku z tym piesi i rowerzyści, by poprawić swoje  bezpieczeństwo na drodze powinni używać elementów odblaskowych.  To jeden z najtańszych, najprostszych a zarazem najłatwiejszych w zastosowaniu sposób na zwiększenie swojego bezpieczeństwa. W czasie ograniczonej  lub wręcz złej widoczności  pieszego, który nie ma żadnego  elementu  odblaskowego, a także często ubrany jest w rzeczy w ciemnych kolorach, po prostu nie widać. Kierowca zauważa go z odległości około 20-30 metrów.  W związku z tym czas, jaki  pozostaje kierowcy, by wykonać manewr i uniknąć potrącenia pieszego, który nagle pojawia się przed maską auta jest za krótki by zahamować i może dojść do tragedii. Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 200 metrów. W tym przypadku kierujący pojazdem ma  więcej czasu  na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie, czy nawet życie. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się  tylko do obszaru niezabudowanego, co regulują przepisy.  Policja apeluję by nawet w terenie zabudowanym używać elementów odblaskowych. Pieszy jest bardziej widoczny  posiadając elementy odblaskowe. Mogą to być różnego rodzaju zawieszki, bransoletki,  naklejki, torby, plecaki.  
 

Powrót na górę strony