Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczna droga do szkoły 2023

Już za kilka dni rozpocznie się nowy rok szkolny. Po wakacyjnej przerwie dzieci zasiądą w ławkach, a droga do szkoły stanie się ich codzienną rutyną. Dlatego też po raz kolejny rusza ogólnopolska akcja profilaktyczna pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”, w ramach której łódzcy policjanci przez cały wrzesień będą spotykać się z najmłodszymi i uczyć ich bezpiecznych zachowań.

Wielkimi krokami zbliża się rozpoczęcie roku szkolnego. 4 września 2023 roku dzieci ponownie zasiądą do szkolnych ławek. Dla wielu z nich będzie to czas, kiedy po raz pierwszy samodzielnie pokonają drogę do i ze szkoły. Dlatego też policjanci Zespołu Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji KMP w Łodzi wspólnie z dzielnicowymi łódzkich komisariatów, funkcjonariuszami Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Łodzi oraz funkcjonariuszami Straży Miejskiej w Łodzi w ramach cyklicznej akcji profilaktycznej „Bezpieczna droga do szkoły” już od pierwszych dni września będą spotykali się z najmłodszymi i rozmawiali z nimi o bezpieczeństwie.


Funkcjonariusze podczas spotkań będą rozmawiać z dziećmi o zasadach ruchu drogowego, o zagrożeniach z jakimi mogą się spotkać w drodze do i ze szkoły, oraz tłumaczyć jak unikać niebezpiecznych sytuacji. Dzieci nauczą się jak reagować podczas kontaktu z osobami nieznajomymi, jak również podczas ataku agresywnego psa.


Już teraz przypominamy kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa, o których warto porozmawiać z dziećmi zanim wybrzmi pierwszy dzwonek:

  • przechodząc przez jezdnię należy korzystać z przejścia dla pieszych;
  • zawsze przed wejściem na „zebrę” należy się rozejrzeć: spojrzeć w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo, aby upewnić się czy jest bezpiecznie i czy kierowcy widzą pieszego;
  • na przejściu z sygnalizacją świetlną można przechodzić tylko wtedy, gdy sygnalizator nadaje światło koloru zielonego;
  • należy pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania – to że mamy pierwszeństwo nie zwalnia nas z zachowania ostrożności;
  • podczas przechodzenia przez jezdnię nie wolno używać telefonów komórkowych, ani innych urządzeń rozpraszających uwagę;

st.asp. Katarzyna Plocek

  • Kot Prewencjusz , maskotka łódzkiej policji siedzi w szkolnej ławce na tle plakatu z poradami dotyczącymiobezpieczeństwa.
Powrót na górę strony