Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obchody 84. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

1 września 2023 roku w Wieluniu rozpoczęły się obchody 84. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Uroczystości odbyły się z udziałem Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego. Pośród świadków bombardowania Wielunia, zaproszonych gości, wzięli w nich udział również Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi nadinspektor Sławomir Litwin wraz z Komendantem Powiatowym Policji w Wieluniu podinspektorem Grzegorzem Kurkiem.

Wydarzenia związane z obchodami rocznicy wybuchu II Wojny Światowej rozpoczęły się o godzinie 4.40. Poprzedził je dźwięk syren alarmowych, który przypomniał o ataku na pogrążone we śnie miasto oraz zabił dzwon "Pamięć i przestroga". Następnie na Placu Kazimierza Wielkiego odbyły się poranne uroczystości upamiętniające pierwsze ofiary II Wojny Światowej. W trakcie uroczystości oddano cześć ofiarom zbrodniczego bombardowania Wielunia. Po oficjalnych wystąpieniach delegacje z udziałem premiera złożyły kwiaty w trzech miejscach upamiętniających bombardowanie miasta: na ruinach zbombardowanej fary, przed pomnikiem dawnej synagogi oraz przed dawnym szpitalem Wszystkich Świętych.
Podczas uroczystych obchodów garnizon łódzki reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi nadinsp. Sławomir Litwin wraz z Komendantem Powiatowym Policji w Wieluniu podinsp. Grzegorzem Kurkiem. W ten sposób mundurowi oddali hołd mieszkańcom Wielunia, którzy byli pierwszymi ofiarami nalotu na miasto.
W trakcie całego wydarzenia policjanci wspólnie z przedstawicielami innych służb, dbali o bezpieczeństwo uczestników uroczystości oraz pilnowali porządku, by obchody przebiegły sprawnie i bez zakłóceń. Działania mundurowych opierały się również na wystawieniu posterunków regulacji ruchem na wcześniej wyznaczonych skrzyżowaniach, aby usprawnić poruszanie się pojazdów w newralgicznych w tym dniu miejscach i zapewnić płynność ruchu na drogach.
Dzięki skoordynowanym działaniom służb uroczystości przebiegły spokojnie i bez zakłóceń.
asp.sztab. Katarzyna Grela

 • Kompania honorowa Wojska Polskiego, zaproszeni goście oraz scena, na której odgrywana jest inscenizacja.
 • Poczet sztandarowy podczas uroczystości obchodów rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.
 • Kompania honorowa Wojska Polskiego oraz uczestnicy uroczystości.
 • Zaproszeni goście w uroczystych obchodach rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Pośród gości obecny jest Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi wraz z Komendantem Powiatowym Policji w Wieluniu.
 • Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki przemawia na scenie podczas uroczystości.
 • Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki przemawia na scenie podczas uroczystości.
 • Policyjny radiowóz w miejscu gdzie odbywają się uroczystości.
 • Policjanci zabezpieczający uroczyste obchody wybuchu II Wojny Światowej.
 • Policjant zabezpieczający uroczyste obchody wybuchu II Wojny Światowej.
 • Policjanci zabezpieczający uroczyste obchody wybuchu II Wojny Światowej. Obok stoi radiowóz.
 • Policjanci zabezpieczający uroczyste obchody wybuchu II Wojny Światowej stoją przy radiowozie.
 • Policjanci zabezpieczający uroczyste obchody wybuchu II Wojny Światowej.
Powrót na górę strony