Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Łódzcy policjanci podsumowali wakacje 2023

Jesień zbliża się nieubłaganie. Dziś rozbrzmiały pierwsze dzwonki w szkołach po dwumiesięcznej wakacyjnej przerwie. Dla policjantów Wydziału Ruchu Drogowego zakończył się okres wzmożonej pracy skierowany na zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie wakacyjnych podróży. Podsumowując możemy powiedzieć, że na drogach naszego województwa było znacznie bezpieczniej niż w zeszłym roku. Niestety dane dotyczące utonięć nie są już tak optymistyczne.

Pomimo dużego zaangażowania mundurowych i działań policyjnych na drogach województwa łódzkiego, w okresie wakacyjnym ujawniono aż 987 nietrzeźwych kierujących. W tym czasie doszło do 455 wypadków drogowych w których zginęło 41 osób, a 522 zostały ranne. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego,  2023 był zdecydowanie bezpieczniejszy.  Odnotowaliśmy  86 wypadków mniej. Spadek dotyczy zarówno ogólnej liczby takich zdarzeń, jak i ich ofiar (spadek o 16) oraz rannych (o 153).
Policjanci ruchu drogowego podczas działań „Bezpieczne wakacje 2023”, czuwali nad bezpieczeństwem na drogach. Kontrolowali m. in. przestrzeganie ograniczeń prędkości, stan techniczny pojazdów, stan trzeźwości kierujących, korzystanie z pasów, sposób przewożenia pasażerów. Policjanci prowadzili również szczegółowe kontrole autobusów przewożących dzieci na letni wypoczynek zarówno na wyznaczonych punktach jak i poza nimi. W województwie łódzkim od 23 czerwca do 3 września przeprowadzono łącznie  839 takich kontroli, podczas których zatrzymano 4 dowody rejestracyjne.
Tegoroczne statystyki były niestety tragiczne jeśli chodzi o utonięcia podczas wakacji. Policjanci odnotowali aż 10 przypadków utonięć - to jest aż o 6 więcej niż w roku 2022.
Rozpoczął się nowy rok szkolny. Działania policjantów garnizonu łódzkiego  przez najbliższy okres ukierunkowane będą na bezpieczna drogę do szkoły. Dbajmy o to by uczniowie używali elementów odblaskowych i byli widoczni na drodze.  Wielu pieszych  uważa, że skoro ja widzę pojazd, to na pewno kierowca widzi mnie – nic bardziej mylnego. Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nadmierna prędkość i nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu to częste przyczyny wypadków drogowych. Uczmy swoje dzieci prawidłowych nawyków na drodze. Korzystajmy z przejść dla pieszych. Obserwujmy otoczenie oraz zachowanie innych użytkowników. Nie korzystajmy z telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez jezdnię w miejscach wyznaczonych tzw. pasach. Pamiętajmy -  bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim od nas samych.

st. sierż. Anna Pruska WRD KWP w Łodzi

 

Powrót na górę strony