Informacje

Seniorka uwierzyła oszustom i straciła swoje oszczędności

Przestępcy działający metodą „ na policjanta” znów próbują oszukiwać starszych ludzi. Wczoraj 88-letnia mieszkanka Wielunia przekazała przestępcom oszczędności swojego życia. Przypominamy, że funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o przekazanie im pieniędzy. Jeżeli otrzymamy telefon z taką prośbą to znak, że mamy do czynienia z oszustami.

14 września 2023 roku na telefon stacjonarny seniorki zadzwoniła kobieta podająca się za policjantkę. W trakcie rozmowy poinformował 88-latkę o rzekomym wypadku drogowym, który spowodowała jej córka i o konieczności przekazania pieniędzy. Gotówka miał być przekazana na kaucję, aby móc kobietę zwolnić z aresztu. Seniorka przekonana, że pomaga swojej córce zebrała wszystkie swoje oszczędności i przekazała je mężczyźnie, który chwilę później pojawił się przed drzwiami jej mieszkania. Dopiero po fakcie i telefonie do córki 88-latka zorientowała się, że padł ofiarą oszustwa. O całej sprawie poinformowała wieluńskich policjantów.
Pamiętajmy:

  • Policja i funkcjonariusze CBŚP nigdy nie proszą mieszkańców o jakiekolwiek pieniądze! Jeżeli ktoś dzwoni podając się za mundurowego i chce uzyskać pieniądze, natychmiast po zakończonej rozmowie skontaktujmy się z najbliższą jednostką Policji!
  • Jeżeli rozmówca podawał się za kogoś z rodziny, to po zakończonej rozmowie zadzwońmy do tej osoby na numer, który znamy. Utwierdzimy się w przekonaniu, czy nasz rozmówca był tym za kogo się podawał.
  • Jeśli jest to niemożliwe skontaktujmy się z naszymi najbliższymi lub osobami, którym ufamy. Opowiedzmy im o sytuacji. Niech pomogą nam potwierdzić, że to nie oszust jest w potrzebie, tylko ktoś z rodziny.
  • Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości skontaktujmy się z najbliższą jednostką policji. Funkcjonariusze pomogą w ustaleniu czy rozmówca był tym za kogo się podawał.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

asp.sztab. Katarzyna Grela

Powrót na górę strony