Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kierowca i pieszy pod okiem policyjnego drona

24 października 2023 roku na terenie miasta, funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi brali udział w wojewódzkich działaniach „Kierujący – pieszy”, których głównym celem było zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego. W działaniach wzięli udział policjanci z grupy SPEED, nieoznakowane radiowozy, użyto również policyjnego drona, który z nieba obserwował rejony przejść dla pieszych.

Podczas całodniowych działań kontrolno–prewencyjnych, funkcjonariusze łódzkiej drogówki w obrębie przejść dla pieszych obserwowali kierujących, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów. Mundurowi znając „grzechy” kierowców zwracali szczególną uwagę na nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na wyznaczonym przejściu, wyprzedzanie przed przejściem jak również omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa osobie na drodze.
Policjanci mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego swoim czujnym okiem objęli także pieszych, którzy poprzez swoje niewłaściwe zachowanie również przyczyniają się do niebezpiecznych sytuacji na łódzkich drogach. Tutaj pod lupą policjantów znalazły się takie wykroczenia jak: przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, przechodzenie na czerwonym świetle, czy też wtargnięcie zza pojazdu.
Mundurowi przyglądali się również niechronionym uczestnikom ruchu jakimi są rowerzyści, pamiętając o tym, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem znajdującemu się na przejeździe.
Podczas trwania działań policjanci zarejestrowali 10 wykroczeń w ruchu drogowym, z czego 6 miało miejsce w obrębie przejść dla pieszych. Mundurowi za popełnione wykroczenia nałożyli mandaty karne na łączną kwotę 9 tysięcy złotych

Policjanci przypominają!!!!

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym zależy od jego uczestników tj. kierującego pojazdem, pieszego, motocyklisty jak również rowerzysty.

Od początku 2023 roku policjanci łódzkiej drogówki na terenie Łodzi ujawnili 637 wykroczenia popełniane w rejonach przejść dla pieszych oraz 13 032 wykroczenia polegające na przekroczeniach prędkości w obrębie przejścia dla pieszych. Na łódzkich drogach do końca września 2023 roku mundurowi odnotowali 629  wypadków, w tym 145 wypadków w których poszkodowanymi byli piesi.

Największym i najczęstszym grzechem łódzkich kierowców jest:

- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu,
-wyprzedzanie przed przejściami dla pieszych,
- omijanie pojazdów, które zatrzymały się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu,
- tamowanie ruchu pieszych poprzez nieprawidłowe parkowanie pojazdów.

Pamiętajmy, że błędy popełniają także piesi, którzy sami narażają się na ryzyko utraty zdrowia a nawet życia.

Do najczęściej popełnianych wykroczeń przez tą grupę uczestników ruchu należy:
- przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych,
- wchodzenie na przejście tuż przed nadjeżdżający pojazd
- ignorowanie czerwonego światła.

Policjanci apelują o zwiększenie swojej uwagi i ostrożności w rejonie przejść dla pieszych, każdy bowiem chciałby zakończyć swoją podróż bezpiecznym powrotem do domu.

młodszy aspirant Jadwiga Czyż

Wydział Ruchu Drogowego

Komendy Miejskiej Policji w Łodzi

Powrót na górę strony