Informacje

POLICJANCI O ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ OSÓB NIELETNICH

Hejt, cyberprzemoc, a także odpowiedzialność prawna osób nieletnich to główne tematy które są poruszane przez policjantów podczas wspólnych spotkań z młodzieżą. Pogadanki mają na celu uświadomienie małoletnich, iż młody wiek nie zwalnia z odpowiedzialności za popełnione czyny zabronione.

7 listopada 2023 roku st. asp. Katarzyna Dębińska z Zespołu do spraw profilaktyki społecznej piotrkowskiej jednostki w Miejskim Ośrodku Kultury w Sulejowie przeprowadziła pogadankę na temat cyberprzemocy, hejtu oraz odpowiedzialności prawnej osób nieletnich. Na spotkanie przybyła wraz ze swoimi opiekunami młodzież z 6 klas Szkoły Podstawowej w Sulejowie. Funkcjonariuszka przestrzegała, że młody wiek nie zwalnia nikogo z odpowiedzialności, a co za tym idzie zła decyzja podjęta za młodu może rzutować negatywnie na nasze dorosłe życie. Podczas pogadanki omówione zostały środki wychowawcze na podstawie ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Prelegentka wskazała także etapy postępowania w przypadku ujawnienia demoralizacji oraz czynów karalnych popełnionych przez osoby nieletnie. Skupiono się również na przemocy rówieśniczej zarówno tej fizycznej jak i psychicznej. Przybliżone zostało również zjawisko sekstingu w internecie, czyli do czego może doprowadzić przesyłanie swoich zdjęć, a także jak czuje się osoba, która bez zgody zobaczy udostępniony w mediach społecznościowych wstydliwy dla niej film czy też zdjęcia z jej udziałem. Policjantka w ramach tych działań zaprezentowała słuchaczom cztery filmy na temat cyberprzemocy. Tego typu spotkania piotrkowscy policjanci przeprowadzają cyklicznie, a ich celem jest zminimalizowanie popełniania czynów zabronionych przez osoby nieletnie.

Policjanci apelują szczególnie do rodziców. Rozmawiajmy ze swoimi pociechami, wpajajmy w nich dobre nawyki, uczulajmy na krzywdę słabszych. Pamiętajmy, że zanim świadomie wyrządzimy komuś krzywdę fizyczną bądź psychiczną najpierw postawmy siebie samych w tej sytuacji. Za każdy czyn zabroniony musimy ponieść konsekwencję niezależnie od wieku.

st. sierż. Remigiusz Pacyna

  • policjantka wraz z uczestnikami pogadanki.
  • policjantka wraz z uczestnikami pogadanki.
  • policjantka wraz z uczestnikami pogadanki.
  • policjantka wraz z uczestnikami pogadanki.
  • policjantka wraz z uczestnikami pogadanki.
Powrót na górę strony