Informacje

Festiwal Kryminału w Łodzi

Policjanci opowiadali o sprawach rozwiązanych przez Archiwum X, podczas VII już edycji przedsięwzięcia pod nazwą ,,Festiwal Kryminału” na terenie Ośrodka Karolew, filii Miejskiej Strefy Kultury w Łodzi .

15 listopada 2023 roku rozpoczęły się spotkania z literaturą kryminalną podczas VII już edycji Festiwalu Kryminalnego w Łodzi. Wydarzenie, którego organizatorem jest łódzka Miejska Strefa Kultury potrwa do 25 listopada. W programie festiwalu znalazły się rozgrywki gry w Scrabble, na potrzeby festiwalu tym razem było to kryminalna wersja. Rozmowy o swoich książkach prowadzili autorzy kryminałów: Agnieszka Płoszaj, Paweł Wakuła, Maciej Kronenberg, Olga Rudnicka i Marcin Andrzejewski.

W trzecim dniu festiwalu, uczestnicy wydarzenia wsłuchiwali się z zapartym tchem w historie, które wydarzyły się naprawdę. Sprawy najcięższych zbrodni sprzed lat i historie ich rozwiązania przedstawiali funkcjonariusze z Zespołu do spraw Przestępstw Niewykrytych Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, powszechnie nazywanych Archiwum X. Jak pracują, od czego zaczynają analizę i co decyduje o tym, że dana sprawa zaczyna ,,mówić”, a finałem jest wytypowanie i zatrzymanie sprawcy. O najnowszych rozwiązaniach techniki kryminalistycznej, najnowocześniejszych metodach badawczych, między innymi o rodzajach śladów, ekspertyzach genetyków sądowych, czy wreszcie bazie danych DNA pozwalających trafić na trop sprawcy, od nieszablonowo działających policjantów usłyszeli fascynaci kryminalnych zagadek.

Na biorących udział w festiwalu czekają jeszcze spotkania z autorami kryminałów i wycieczka szlakiem miejsc, w których na terenie Łodzi kręcono filmy kryminalne.

Dagmara Mościńska

Powrót na górę strony