Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolizje z dziką zwierzyną na drogach

Policjanci z Rawy Mazowieckiej ostrzegają przed zwierzętami na drogach. Pamiętajmy, że w każdej chwili na jezdni może pojawić się jakaś przeszkoda. Policjanci apelują do kierowców o ostrożność szczególnie w okolicach lasów, gdzie często wychodzą dzikie zwierzęta. Bezpośrednie zderzenie, niekontrolowany manewr czy gwałtowne hamowanie to sytuacje wyjątkowo niebezpieczne.

8 grudnia 2023 roku po godzinie 18.00 rawscy policjanci zostali skierowani na drogę wojewódzką 725 do Wólki Lesiewskiej, gdzie doszło do potrącenia dzika. 44-letni kierujący mercedesem vito uderzył w zwierzę, które nagle wbiegło na jezdnię. Tego samego dnia o godzinie 20.00 doszło do kolejnego zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny. W Skarbkowej 45-letnia kobieta kierująca oplem movano potrąciła przebiegającego przez drogę dzika. 10 grudnia po godzinie 16.00 w Rawie Mazowieckiej na ulicy Osada Dolna 49-latek kierujący volksvwagenem tiguanem potrącił sarnę, która wbiegła na jezdnię. W tych wszystkich zdarzeniach zwierzęta niestety nie miały szans przeżycia. Na szczęście nikt z kierujących nie ucierpiał.
Policjanci apelują o ostrożność na drogach nie dajmy uśpić swojej czujności. Kiedy zbliżamy się do terenów leśnych lub nieogrodzonych pól, pamiętajmy, że przez jezdnię mogą przebiegać dziko żyjące zwierzęta. Gwałtowna próba ominięcia dzika, sarny czy nawet mniejszego zwierzęcia niesie zawsze ze sobą duże ryzyko utraty panowania nad pojazdem. Szczególnie uważajmy po zmroku lub bezpośrednio po wschodzie słońca. Wówczas migracja zwierząt jest najbardziej nasilona. Jeżeli na drodze zauważymy zwierzę, musimy uważnie obserwować drogę i jej otoczenie. Jeśli zwierzę nas dostrzeże, powinno zejść nam z drogi. Należy mieć świadomość, że światła mogą też przykuć uwagę zwierzęcia i unieruchomić je prosto przed naszym nadjeżdżającym samochodem. Zmniejszenie prędkości i uważne ominięcie zwierzęcia jest najlepszym rozwiązaniem.
Jeśli podróżując uderzymy w zwierzę, pamiętajmy zabezpieczyć miejsce takiego wypadku. Należy w odpowiedni sposób ustawić trójkąt ostrzegawczy oraz włączyć światła awaryjne, zwracając tym samym uwagę innych kierowców. Dopiero wtedy będziemy mogli bezpiecznie poprosić o pomoc służby, gdy zajdzie taka potrzeba. Jeśli w pobliżu jest ranne zwierzę, możemy mu pomóc, pod warunkiem, że czujemy się bezpieczni. Pamiętajmy, że zwierzę po wypadku będzie w szoku, przez co może być agresywne. Nie powinniśmy również rannego albo martwego zwierzęcia zabierać. Może być ono chore.
aspirant Agata Krawczyk

 

Powrót na górę strony