Informacje

Świadek zareagował na zagrożenie. Dziękujemy!

Do 3 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów oraz wysokie konsekwencje finansowe grożą kierowcy, który wsiada za kierownicę w stanie nietrzeźwości. Tym razem przekona się o tym 63-letni mieszkaniec powiatu radomszczańskiego, który wsiadł za kierownicę pojazdu mając prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Jego niebezpieczne zachowanie na drodze dostrzegł jadący za nim kierowca, który zareagował na zagrożenie. Dziękujemy za obywatelską postawę!

3 lutego 2024 roku dyżurny pajęczańskiej komendy otrzymał informację dotyczącą seata leona, którego kierowca jest najprawdopodobniej nietrzeźwy i zaparkował na parkingu w Nowej Brzeźnicy. Na miejscu policjanci ustalili, że zgłaszający jechał bezpośrednio za tym pojazdem i obserwował sposób jazdy kierowcy seata. Kierujący nim mężczyzna jechał całą szerokością drogi, zwalniał i przyspieszał bez powodu, raz próbował skręcić w lewo, po czym w prawo. Zjechał ostatecznie na parking przy cmentarzu. Świadek podszedł do kierującego w przekonaniu, że to awaria pojazdu bądź stan zdrowia kierującego jest powodem zaistniałej sytuacji. Po otwarciu drzwi świadek zapytał kierującego czy coś się stało, czy czuje się dobrze. Wówczas od kierującego wyczuł woń alkoholu. Natychmiast wyciągnął kluczyki ze stacyjki, uniemożliwił kierującemu dalszą jazdę i  o fakcie powiadomił policję. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Nieodpowiedzialny kierowca stracił już uprawnienia do kierowania pojazdami. Teraz grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów, czekają go też poważne konsekwencje finansowe. O jego dalszym losie zdecyduje sąd.

Warto po raz kolejny podkreślić, iż właściwa reakcja pozwoliła najprawdopodobniej uniknąć tragedii na drodze. W dalszym ciągu nietrzeźwi kierowcy są ogromnym zagrożeniem. Nie dajmy przyzwolenia na jazdę na „podwójnym gazie”. To już kolejny przypadek, kiedy mieszkaniec naszego regionu reaguje na zagrożenie na drodze. Ta sytuacja pokazuje jak ważna jest reakcja drugiego człowieka w niebezpiecznej sytuacji. Raz jest to niezależny czynnik ludzki, raz przeciwności losu i innym razem zwykła ludzka nieodpowiedzialność. Wiele czynników wpływa na zagrożenia, jednak najbardziej dotkliwe są te, które świadomie powodujemy. Reagujmy na każde niebezpieczne zdarzenie.  Możemy mieć wówczas przekonanie, że dzięki temu ocaliliśmy czyjeś zdrowie bądź ludzkie życie.

Policjanci dziękują wszystkim świadkom zdarzeń za reakcję na zagrożenia jakie powodowane są przez nieodpowiedzialnych kierowców, a tym razem szczególnie dziękujemy mieszkańcowi powiatu pajęczańskiego za wzorową obywatelską postawę!

mł. asp. Wioletta Mielczrek

  • Policjant ruchu drogowego w prawej ręce trzyma urządzenie do badania trzeźwości.
Powrót na górę strony