Informacje

Oszustwo metodą na wygraną w konkursie

Policjanci przestrzegają przed oszustwami na wygraną w konkursie. Przestępcy podszywają się pod znajomych na portalu społecznościowym i pod pozorem wygranej w konkursie pozyskują kody do przejęcia kolejnych kont. Otrzymane w ten sposób dane umożliwiają oszustom dotarcie do następnych potencjalnych pokrzywdzonych. Apelujemy o czujność i każdorazową weryfikację rozmówców proszących nas o przekazywanie swoich danych.

W ostatnim czasie w łęczyckiej komendzie przyjęto kilka zawiadomień o oszustwach za pośrednictwem portalu społecznościowego. Oszuści podszywając się pod znajomych, za pośrednictwem komunikatora wysyłają prośbę o podanie numeru telefonu. Po namowie do wzięcia udziału w konkursie, na telefon przysyłany jest kod weryfikacyjny. Okazuje się jednak, że jest to kod służący do przełamania zabezpieczeń i zresetowania konta. W ten sposób przestępcy pozyskują dane do kolejnych osób, wobec których stosują coraz bardziej wymyślne metody oszustw. Na uzyskane bezprawnie numery telefonów wysyłane są wiadomości o wygranej pieniężnej w konkursie. W celu otrzymania nagrody na swoje konto bankowe, koniecznym jest przesłanie przez rzekomych laureatów konkursu wygenerowanego kodu BLIK  lub danych karty kredytowej podszywającemu się pod znajomego oszustowi. Płatności przy wykorzystaniu kodu BLIK realizowane są natychmiastowo, a dokonane w ten sposób przelewy jest niezwykle trudno cofnąć.

Jeszcze inną formą działania przestępców z wykorzystaniem numeru telefonu jest oszustwo za pośrednictwem komunikatora. W wiadomości przesłanej do mieszkanki powiatu łęczyckiego sprawca podał się za jej syna, informując o uszkodzeniu telefonu. Urządzenie miało wpaść do toalety i oszust poprosił o pożyczkę na nowy telefon. Fałszywy syn podał numer konta, na który 70-latka przelała blisko 1000 złotych.

Cyberprzestępcy wykorzystują naturalną wrażliwość osób, działają z zaskoczenia i zwykle wywołują presję czasu. Weryfikujmy otrzymywane wiadomości oraz swoich rozmówców zanim przekażemy im jakiekolwiek dane. W przypadku otrzymania wiadomości z prośbą o pomoc, należy zawsze zadzwonić do osoby, która rzekomo jej potrzebuje. Uczulajmy swoich najbliższych na potencjalne zagrożenia w sieci i zawsze zachowujmy zdrowy rozsądek w sytuacjach, gdy możemy zdobyć pieniądze „na wyciągnięcie ręki”.

mł. asp. Katarzyna Pietrzak

Powrót na górę strony