Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymali kłusowników

Policjanci z komendy w Rawie Mazowieckiej zabezpieczyli 16 sztuk jednostek broni, kusze, łuk, bełty, noże oraz ponad półtora tysiąca sztuk amunicji od dwóch myśliwych, którzy nielegalnie dokonali odstrzału zwierzyny leśnej. Jeden z nich zabrał ze sobą swojego 14-letniego syna oraz znajomego, którzy mieli pomóc w zabraniu truchła z pola.

16 lutego 2024 roku po godzinie 22.00 myśliwy będący na zgłoszonym polowaniu poinformował policjantów o kłusownictwie. Dwaj łowczy z koła łowieckiego znajdowali się na terenach leśnych w Zawadach. Za pomocą lunety termowizyjnej zauważyli stado jeleni. Nagle padł strzał z broni palnej, po czym zauważyli odjeżdżające auto. Ta sytuacja zaniepokoiła łowczych, ponieważ na ten dzień nie było planowane inne polowanie. Natychmiast poinformowali policjantów o tym procederze, ponieważ tylko oni byli zgłoszeni więc nikt nie mógł w tym czasie legalnie polować. Funkcjonariusze  z Rawy szybko dotarli na miejsce, gdzie miało dojść do przestępstwa.  Za chwilę zauważyli zbliżające się w okolice truchła auto. Z samochodu wysiadło 4 mężczyzn. Kiedy kłusownicy zauważyli w oddali światła rozbiegli się w różne kierunki, zostawiając przy padłej zwierzynie 14-letniego chłopca, syna jednego z kłusowników. Policjanci zatrzymali dwóch nieuczciwych myśliwych, którzy dokonali nielegalnego polowania na zwierzynę leśną, oraz 48-latka który miał pomóc zabrać truchło z pola. Od nich funkcjonariusze zabezpieczyli łącznie 16 sztuk jednostek broni, kusze, łuk, bełty, noże oraz ponad 1500 sztuk amunicji.  Obaj mężczyźni posiadający uprawnienia myśliwych mają fachową wiedzę na ten temat i doskonale wiedzieli, że takie działanie jest niezgodne z prawem. Odstrzelone zwierzę przekazano do badań. 42-latek mieszkaniec gminy Rawa Mazowiecka, jego 43-letni kompan z powiatu tomaszowskiego oraz 48-letni pomocnik usłyszeli zarzuty. Mężczyznom grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. 14-latkiem zajmie się sąd rodzinny.
Pozyskiwanie zwierząt w ten sposób jest niedopuszczalne i stanowi przestępstwo. Policjanci w dalszym ciągu zbierają materiał w taj sprawie i ustalają czy kłusownicy nie pozyskiwali w ten sposób zwierzyny wcześniej.

Kłusownictwo jest zjawiskiem, które czyni szkodę o bardzo wielorakich aspektach. Jest przestępstwem i ma negatywny wpływ na gospodarkę łowiecką. Nielegalnie zdobyte i nieprzebadane mięso może być przyczyną wielu chorób.
Policjanci przestrzegają wszystkich amatorów nielegalnej dziczyzny!  
aspirant Agata Krawczyk

  • Policjant w cywilnym ubraniu z opaska na ręce z napisem policja w rękach trzyma opakowanie z amunicją.
  • Policjant w cywilnym ubraniu z opaską na ręce z napisem policja trzyma broń długa mysliwską w ręce.

Film lv_0_20240219124945.mp4

Pobierz plik lv_0_20240219124945.mp4 (format mp4 - rozmiar 20.59 MB)

Nagranie audio audiodeskrycja filmu.m4a

Pobierz plik audiodeskrycja filmu.m4a (format mp3 - rozmiar 782.16 KB)

Powrót na górę strony