Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Potrącił pieszą i odjechał

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który potrącił samochodem pieszą i odjechał z miejsca wypadku. 49-latek nie ustąpił pierwszeństwa kobiecie znajdującej się na oznakowanym przejściu. Po zdarzeniu odjechał nie udzielając 54-latce pomocy. Apelujemy o rozwagę i rozsądek na drodze oraz przypominamy, iż będąc uczestnikiem wypadku mamy obowiązek udzielić ofierze pomocy.

20 lutego 2024 roku około godziny 22.20 dyżurny pabianickiej komendy Policji otrzymał zgłoszenie o potrąceniu pieszej. Do zdarzenia doszło na ulicy Warszawskiej w Pabianicach. Sprawca wypadku miał odjechać, nie udzielając poszkodowanej pomocy. Policjanci z pabianickiej patrolówki dotarli na miejsce jako pierwsi. Potrącona kobieta leżała na jezdni, była przytomna. Funkcjonariusze udzielili jej pierwszej pomocy przedmedycznej, a następnie przekazali załodze karetki pogotowia. Mundurowi, w rozmowie ze świadkami zdarzenia ustalili w jakich okolicznościach doszło do wypadku. Okazało się, że kierujący osobową toyotą jadąc ulicą Warszawską w kierunku ulicy 3 Maja nie ustąpił pierwszeństwa pieszej przechodzącej przez oznakowane przejście. Siedzący za kierownicą pojazdu mężczyzna najpierw zatrzymał samochód, jednak po chwili ruszył i odjechał pozostawiając potrąconą kobietę na drodze. W trakcie interwencji, roztrzęsiony sprawca powrócił w miejsce zdarzenia. Tłumaczył, że uciekł bo spanikował, a z momentu zderzenia niewiele pamięta. Badanie alkomatem wykazało, że 49-latek był trzeźwy. Policjanci zatrzymali pabianiczanina. Został przesłuchany i usłyszał zarzuty spowodowania wypadku komunikacyjnego. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że każdy kierujący, widząc wypadek drogowy, ma obowiązek zatrzymać się i udzielić pomocy ofiarze. Sprawca lub uczestnik zdarzenia powinien również wezwać na miejsce zespół ratownictwa medycznego i Policję.
Nie należy obawiać się odpowiedzialności za nieprofesjonalne działanie. Ważne, by w niezbędnym zakresie udzielić pomocy, bez względu na posiadane umiejętności czy kwalifikacje. Pierwsze minuty po zdarzeniu mogą zadecydować bowiem o tym, czy osoba poszkodowana przeżyje.

sierż. sztab. Agnieszka Jachimek

Powrót na górę strony