Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci podsumowali działania „Bezpieczne Ferie 2024”

Prawie 40 000 przeprowadzonych kontroli, w tym 828 autobusów przewożących dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek, w trakcie których w 5 przypadkach uniemożliwiono dalszą jazdę. 62 481 kierujących poddanych badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu i ujawnionych 442 nietrzeźwych.

Ferie zimowe w całym kraju dobiegły już końca. Policjanci ruchu drogowego podsumowali stan bezpieczeństwa na terenie naszego województwa. Tegoroczny zimowy wypoczynek, jak co roku były dla policjantów czasem wzmożonej pracy związanej z zapewnieniem bezpieczeństwa podróżującym. Codziennie funkcjonariusze podejmowali średnio 885 kontroli, wobec wszystkich użytkowników dróg, co nam daje w sumie 39 859 kontroli przez okres ferii zimowych. Funkcjonariusze w białych czapkach każdego dnia walczyli z jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych, jaką jest przekraczanie prędkości, ujawniając 14 215 takich przypadków z czego 172 to przekroczenia prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym i 8 324 w rejonach przejść dla pieszych. Kierowcy w 230 przypadkach nie ustąpili pierwszeństwa przejazdu innemu pojazdowi. Ponadto w 208 przypadkach kierujący zamiast całą swoją uwagę skupiać na drodze i tym co się wokół niej dzieje korzystało z telefonu komórkowego podczas jazdy, aż w 1 823 przypadkach nie mieli pasów bezpieczeństwa, a w 14 przewozili najmłodszych pasażerów poza fotelikiem.
W trakcie akcji "Bezpieczne ferie" funkcjonariusze zatrzymali 419 praw jazdy i 2 763 dowody rejestracyjne. Kontrole te pozwaliły wyeliminować z ruchu drogowego pojazdy i osoby stwarzające realne zagrożenie i niebezpieczne sytuacje na drodze.
Wbrew temu, iż nad bezpieczeństwem osób przemieszczających się lub wypoczywających w naszym regionie czuwała zwiększona liczba policjantów drogówki, to podczas ferii na drogach województwa łódzkiego doszło do 210 wypadków drogowych w których śmierć poniosło 21 osób,
a 249 zostało rannych. Prowadząc działania „Bezpieczne ferie” mundurowi byli też obecni w placówkach edukacyjnych, na półkoloniach i różnego rodzaju spotkaniach prowadząc zarówno pogadanki, jak i zajęcia praktyczne. Choć ferie dobiegły końca mundurowi nadal przypominają
o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego i  byciu widocznym na drodze. Dlatego po raz kolejny apelujemy o noszenie odblasków po zmroku, nawet w warunkach, gdzie nie są one wymagane prawem.
Dajmy się zauważyć!

aspirant Aneta Błędniak-Kałka WRD KWP w Łodzi

 

  • Dziecko siedzi na fotelu w samochodzie, trzyma w ręku tarczę do zatrzymywania.
  • Policjant kontroluje autobus, obok radiowóz.
  • Policjant kontroluje w środku autokar.
  • Policjant kontroluje autokar, obok radiowóz.
Powrót na górę strony