Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jesteś pieszym? Pamiętaj - odłóż telefon i żyj!

Policjanci łódzkiej drogówki przypominają pieszym - w trakcie przechodzenia na drugą stronę ulicy czy torowisko obowiązuje zakaz korzystania z telefonu komórkowego lub innych urządzeń elektronicznych, które mogłyby rozpraszać uwagę. Jest to wykroczenie, za które policjant może nałożyć mandat karny w wysokości 300 zł.

Telefon komórkowy – to właśnie on zajmuje większość naszego czasu. Służy nam do kontaktowania się z najbliższymi. Codziennością stało się prowadzenie długich rozmów, pisanie smsów, wysyłanie zdjęć przy użyciu smartfona. Dzięki telefonom nowej generacji jesteśmy aktywni na portalach społecznościowych, gdzie bardzo często wstawiamy filmy, czy też prowadzimy „relacje na żywo”. A co z naszym bezpieczeństwem? Czy jako piesi możemy w każdym miejscu bezkarnie korzystać z telefonu komórkowego nie zważając na innych użytkowników ruchu drogowego?

Obserwacja zachowań uczestników ruchu drogowego coraz częściej pokazuje, że wielu pieszych jest pochłoniętych swoimi telefonami, nie zwracając uwagi na to, co dzieje się wokół nich. Wpatrzeni w ekrany będąc niechronionymi użytkownikami ruchu drogowego, nie widzą nadjeżdżających samochodów, co naraża ich na niebezpieczeństwo. Brak "pancerza" w postaci karoserii auta stawia ich na przegranej pozycji. Wypadki z udziałem pieszych to bardzo często konsekwencje w postaci ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a niekiedy śmierci w wyniku poniesionych obrażeń.  Dlatego też powinniśmy pamiętać o najważniejszej zasadzie, mianowicie: gdy dojdziemy do przejścia dla pieszych, w pierwszej kolejności odłóżmy telefon, następnie zatrzymajmy się, rozejrzyjmy na boki, czy nie nadjeżdża pojazd, a gdy nadjeżdża, to upewnijmy się, że zatrzyma się przed przejściem dla pieszych. Tylko wtedy bezpiecznie możemy przejść na drugą stronę jezdni oraz reagować na potencjalne zagrożenia ze strony kierujących.

Przypominamy wszystkim pieszym, że zgodnie z obowiązującymi przepisami drogowymi podczas przechodzenia przez jezdnię, przejście dla pieszych, drogę dla rowerów lub torowisko obowiązuje zakaz korzystania z telefonu komórkowego lub innych urządzeń elektronicznych, które mogłyby rozpraszać uwagę, w tym ograniczać obserwację otoczenia. Jest to wykroczenie, za które można otrzymać mandat w wysokości 300 .

Apelujemy do pieszych o odpowiedzialność. Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów drogowych ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

młodszy aspirant Jadwiga Czyż
Wydział Ruchu Drogowego
Komendy Miejskiej Policji w Łodzi

 

 

  • Piesza przed przejściem dla pieszych z telefonem w ręku.
Powrót na górę strony