Wspólnie zadbajmy o nasze bezpieczeństwo
Przed nami kolejny słoneczny weekend z dodatnią temperaturą. Bardzo często właśnie w takich warunkach błąd popełniony na drodze oraz nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego, dla kierowcy kończą się uszkodzeniem pojazdu, natomiast w przypadku pieszego obrażeniami ciała albo nawet śmiercią.
Policjanci z łódzkiej drogówki każdego dnia podczas pełnienia służby na drogach zwracają uwagę na kierujących pojazdami, jak również to, w jaki sposób zachowują się oni w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych. Uwadze policjantów nie umykają także piesi, a w szczególności to czy korzystają z przejść oraz, czy w bezpieczny sposób poruszają się na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników. Statystyki policyjne pokazują, że w 2024 roku na łódzkich drogach doszło do 150 wypadków, w których 168 osób zostało rannych, a 5 poniosło śmierć. Najczęściej do wypadków przyczyniają się kierujący pojazdami. Co nie oznacza, że sprawstwo leży tylko po ich stronie. Piesi również są sprawcami wypadków drogowych. Jednak tutaj musimy pamiętać, że pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego, co w praktyce oznacza, że w porównaniu z pojazdem to właśnie on w żaden sposób nie jest chroniony nadwoziem pojazdu, przez co odnosi ciężkie obrażenia ciała, a w skrajnych przypadkach ponosi śmierć.
Mając na uwadze bezpieczeństwo w ruchu przypominamy!!!!!
Zgodnie z obowiązującymi przepisami musimy pamiętać, że pieszy ma zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię, torowisko, czy przejście dla pieszych w taki w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji otoczenia pieszego. Ponadto pieszy powinien zachować szczególną ostrożność podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz w trakcie korzystania z przejścia dla pieszych. Pamiętajmy także, że zabrania się pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.
Najczęstsze błędy pieszego:
- nieostrożne wejście na jezdnię przed jadący pojazd,
- wejście na jezdnię przy czerwonym świetle,
- przekroczenie jezdni w miejscu niedozwolonym.
Kierowcom natomiast przypominamy, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, kierujący jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście. Ponadto art. 19 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym wskazuje, że „kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności dróg, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu”
Najczęstsze błędy kierującego:
- nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu,
- niedostosowanie prędkości do warunków ruchu,
- nieudzielanie pierwszeństwa pieszemu.
Apelujemy o przestrzeganie przepisów drogowych, a także o ostrożność i rozwagę. Pamiętajmy, że kultura i wzajemny szacunek na drodze oraz stosowanie się do przepisów ruchu drogowego prowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.
młodszy aspirant Jadwiga Czyż
Wydział Ruchu Drogowego
Komendy Miejskiej Policji w Łodzi