Informacje

Przyjechał do sklepu „na podwójnym gazie”

Obywatelską postawą wykazała się mieszkanka Łaniąt, uniemożliwiając dalszą jazdę mężczyźnie, od którego wyczuła alkohol. Zgłaszająca wyjęła kluczyki ze stacyjki auta, którym przyjechał mężczyzna oraz powiadomiła mundurowych. Dziękujemy zgłaszającej za właściwą postawę. Nietrzeźwi za kierownicą stanowią śmiertelne zagrożenie zarówno dla siebie jak też innych uczestników ruchu.

19 marca 2024 roku po godzinie 20:00 kutnowscy policjanci zostali skierowani w rejon sklepu spożywczego na terenie gminy Łanięta, gdzie kierujący golfem przyjechał na zakupy prawdopodobnie pod wpływem alkoholu. Z relacji zgłaszającej wynikało, że mężczyzna przyjechał na parking sklepowy, wysiadł wraz z pasażerką z pojazdu, a następnie chwiejnym krokiem zataczał się do sklepu. Gdy po chwili wrócił do samochodu, kobieta podeszła do niego – wyczuła od niego silną woń alkoholu, a następnie uniemożliwiła mu dalszą jazdę wyjmując kluczyki ze stacyjki. Zadzwoniła też na numer alarmowy informując o całym zdarzeniu.
Na miejscu mundurowi potwierdzili zgłoszenie. Mężczyzną podejrzewanym o kierowanie vw  "na podwójnym gazie" okazał się 46-latek. Badanie wykazało niespełna 3 promile alkoholu w organizmie! W dodatku mężczyzna kierował pojazdem nie posiadając uprawnień do kierowania. Oświadczył zgodnie z pasażerką, że przyjechali do sklepu bo … skończył im się alkohol.

Kierowanie w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd będzie orzekał przepadek pojazdu mechanicznego lub jego równowartości.
14 marca weszły w życie nowe przepisy wobec kierowców, którzy prowadzą pojazdy mechaniczne pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Przepis ten ma służyć do walki z nietrzeźwymi kierującymi. Mężczyźnie grozi także wysoka grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Policjanci kierują słowa uznania dla obywatelskiej postawy zgłaszającej. Jej reakcja pozwoliła na wyeliminowanie pijanego kierowcy. Pamiętajmy: nietrzeźwi za kierownicą stanowią śmiertelne zagrożenie zarówno dla siebie jak też innych uczestników ruchu.

mł. asp. Daria Olczyk

Powrót na górę strony